Svatko tko imalo brine o sigurnosti svog mobitela nabavit će futrolu. Osim što štite od prašine ili slučajnog polijevanja, čvrste futrole štite i od oštećenja mobitela prilikom pada ili udaraca. Naravno, postoje i meke futrole koje su izrađene uglavnom od tkanine ili kože, no njihova namjena je samo zaštita od prljavštine, no preporučamo uzimanje tvrđe futrole, koju je najlakše prepoznati po tome što se preklapaju. Naravno, morate paziti da vam se futrola poklapa s modelom pametnog telefona, jer nemaju svi uređaji utore ili kameru na istom mjestu, a razlikuju se i po dimenzijama. Cijene futrola se kreću od 20 do nekoliko stotina kuna.
Ako vam je stalno otvaranje futrole gnjavaža, uzmite masku. Time ćete barem malo zaštititi mobitel od prašine i udaraca. maske su izrađene uglavnom od silikona ili plastike, a ima i onih sa Swarovski kristalima. Ovaj dodatak je odličan i za iskazivanje osobnosti, jer gotovo nema boje ili printa koji nije zastupljen na tržištu. Njihova cijena se kreće ovisno o modelu uređaja kojem su namijenjene, printu ili boji (ponekad i obliku) te trgovini u kojoj kupujete. Tako se mogu pronaći maske već po cijeni od deset do stotinjak kuna, a ako želite onu Swarovski masku platit ćete oko 350 kuna.
No, maske ne pružaju nikakvu zaštitu ekrana vašeg mobitela, stoga je neophodno kupiti zaštitu za ekran. No, budite pažljivi. Često se pod zaštitom ekrana prodaju prozirne ljepljive folije koje zapravo nemaju nikakvog učinka i, što je još gore, privlače mrlje te vam stoga ekran uvijek izgleda prljavo. Radije izdvojite od 100 do 300 kuna za zaštitno staklo, koje će vam sačuvati ekran čitavim, čak i ako se ono razbije.
.
Još jedan neizostavan detalj su i slušalice. Iako gotovo svi mobiteli (osim iPhonea 7) imaju standardni 3,5-mm audio utor, to ne znači da možete ukopčati bilo koje slušalice. Na tržištu se mogu nabaviti rezervne slušalice, jednake onima koje dobijete u paketu s mobitelom. No, ima i onih koje su kompatibilne sa svim uređajima. Njihova cijena je 50 do 150 kuna, no mogu se naći i mnogo skuplje naglavne slušalice, koje koštaju i preko 1000 kuna.
Najvažniju stvar smo ostavili za kraj. Naime, nijedan dodatak vam neće koristiti kao eksterna baterija. Mnoge baterije pohranjuju dovoljno energije za jedno punjenje mobitela, no ima i onih kojima se uređaj može napuniti nekoliko puta. Postoje i eksterni punjači koji izgledaju poput užasno debele maske za mobitel (bez printova i ludih boja, može ih se prepoznati po oznaci BAT), koje su također korisne, no mogu bespotrebno zagrijati vaš uređaj. Ono na što morate pripaziti jest amperaža i voltaža te brzina punjenja, jer ako se to razlikuje od baterije u mobitelu, moglo bi u najgorem slučaju doći do zapaljenja mobitela. Cijene na tržištu se kreću od tridesetak do 900 kuna.
.
Više o temi oprema.
>> 10 najboljih dodataka za smartphone