Za one koji ne znaju, koncept proširene stvarnosti se bazira na projiciranju slike stvarne okoline u kojoj se osoba nalazi uz dodatak virtualno osmišljenih simbola, poput kartografskih obilježja ili bilo čega drugog. Definitivno najpoznatiji primjer proširene stvarnosti je igra Pokemon Go. No, Apple prema svemu sudeći ulazi u ovaj segment nešto ozbiljnije.
Još od studenog postoje glasine kako bi Apple mogao napraviti AR naočale. Sada je informacija i glasina još više, kao i dokaza. Za početak treba reći kako AR naočale nisu ništa novo na tržištu, jer već postoje Microsoft Hololens i Google Glass. Tu je još i mnoštvo proizvođača VR setova, a neki od njih su i kompatibilni s mobitelima. Pa zašto ne bi bili i s iPhoneom 8?
Appleov ARKit je predstavljen na nedavno održanom WWDC-u, razvojnoj konferenciji Applea. To je zapravo softverski paket koji će omogućiti programerima stvaranje AR aplikacija za Appleove proizvode. Ovo je glavni dokaz budućeg postojanja Appleovih AR naočala. Demonstracija mogućnosti, od jednostavnog polaganja virtualnih objekata u stvarni prostor do prikaza SF pucačine, pokazala je koliko široko programeri mogu ići u svom radu.
Još kad tome pridodamo opsjednutost Tima Cooka AR-om i VR-om te navodne ozljede oka tijekom testiranja prototipa, dobivamo plodno tlo za sasvim novi proizvod koji će vrlo vjerojatno konkurirati već postojećim Microsoft Hololensu ili Google Daydreamu. No, što će Apple iGlass (pretpostavimo da će se tako zvati) nuditi?
Appleu je već priznato mnoštvo patenata (poput 3D osjetilne kamere) na kojima oni odlučno stvaraju novi proizvod. Zanimljivo je da je tvrtka već zaposlila velik broj stručnjaka te da surađuje s više od 1000 inženjera u Izraelu te s njihovim kompanijama koje se bave 3D senzorima i kiber-sigurnošću primjene opcije prepoznavanja lica.
Osim toga, nagađa se i da Apple radi na vlastitim čipsetima, a to je jedna od prijeko potrebnih stvari kod AR naočala. One bi se trebale sastojati od klasičnog okvira, CPU-a, GPU-a, kamere te brojnih senzora za mjerenje dubine ili udaljenosti pojedinih objekata. Osim toga, Apple je uložio dodatnih 200 milijuna dolara u Corning, proizvođača nadaleko poznatog stakla Gorilla, što znači da se radi i na čvrstoći i otpornosti uređaja, ali i na što kvalitetnijem prikazu virtualnih dodataka.
Iako je izvjesno da će Apple kad-tad predstaviti svoje AR naočale (možda čak i uz iPhone 8), njihova cijena bi mogla varirati. Svi znamo da Apple voli skupo prodavati svoje proizvode, a ono što uspiju implementirati na naočale bi također moglo imati odraza na cijenu. Ona će se sigurno kretati negdje u rangu od 130 dolara (koliko koštaju Snapchat Spectacles) pa do 3000 dolara (koliko je potrebno izdvojiti za Hololens). No, u svakom slučaju, prema najavama iz Applea, ne bismo smjeli ostati razoćarani.
.