.
NFC vs. Touch ID
Još prilikom širenja glasina o novim modelima iPhonea 5S i 5C, pričalo se o tome kako će napredniji 5S model imati čitač otiska prsta. Iako ta tehnologija trenutno nije raširena među proizvođačima smartphonea, čitač otiska prsta bi već za pola godine mogli imati brojni Samsung Galaxy i HTC-ovi uređaji, Sony Xperije i Nokia (Microsoft) Lumije.
Konkretno, čitač otiska prstiju mogla bi biti Appleova platforma za povezivanje brojnih biznisa s kupcima koji već imaju registriran Apple ID. Dovesti kupce brže i bliže prodavačima san je svakog proizvođača mobilnih uređaja, još od prvog predstavljanja NFC tehnologije. U priču o plaćanju mobitelom putem NFC tehnologije uključili su se pred nekoliko godina svi vodeći proizvođači mobitela, banke, kartičarske kuće i proizvođači softvera. Jedini koji nije u svoje uređaje ugradio NFC je Apple (iPhone). Danas, par godina nakon najave i uvođenja NFC gotovo nitko praktično ne koristi, dok su mediji prestali pisati o NFC-u kao tehnologiji beskontaktnog plaćanja. Dovoljno je spomenuti da Apple s druge strane trenutno ima 575 milijuna aktivnih registriranih kreditnih kartica pa se Touch ID tehnologija čini kao logičan slijed.
.
Tehnologija i sigurnost
Čitač otiska prsta radi po principu da senzor skenira sliku i uspoređuje ju s onom koju već ima pohranjenu. Perfekcionistički Apple je za svaki slučaj kupio AuthenTec (za oko $356 milijuna), jednu od najboljih tvrtki koja se bavi izradom čitača otisaka prstiju. Njihov Touch ID senzor ima kapacitivnu tehnologiju koja skenira do 500 piksela po inču u 360 stupnjeva. Apple ipak nije prva tvrtka koja je ugradila čitač otiska prstiju u mobitel. Imaju ih i mnoge poslovne serije prijenosnih računala, kao i neki mobiteli konkurentnih proizvođača.
U pogledu sigurnosti, ova biometrijska tehnologija nije idealno niti najbolje rješenje koje su znanstvenici izmislili. Poznati su slučajevi u kojima su kriminalci odsjecali prst nekome i potom ga koristili za identifikaciju i otključavanje automobila. Tehnološki najsofisticiranije i najkvalitetnije rješenje u ovom trenutku tako je sken krvnih žila ruke koji ostaje nepromijenjen tijekom cijeloga života. Problem je u tome što su skeneri krvnih žila jako skupi u ovom trenutku. Ipak, čitač otiska prsta puno je sigurniji od četveroznamenkastog PIN-a koji koristite na bankomatu.
Uz to, svaka napredna tehnologija ima svoje nedostatke u smislu slobode i prava korisnika da ih se ne nadzire bez valjanog naloga ovlaštenog suda. Čitač otisaka prstiju mogao bi olakšati pristup informacijama tajnim službama (poput američke NSA, koja je već sada vrlo negativno gledana zbog svog "Prism" programa). Iz Applea tvrde da se otisak prsta svakog Apple korisnika pohranjuje u enkriptiranoj verziji i nije pohranjen na Apple server ili bilo gdje drugdje, već samo na čipu vašeg iPhonea 5S.
.
Praktična uporaba otiska prsta
Tehnologija zadnjih 70 godina doživljava strelovit rast i napredak. Ono što je inženjerima bilo lakše kreirati, korisnicima je bilo teže koristiti i obratno. Od principa da moramo naučiti kako koristiti tehnologiju, zahvaljujući tvrtkama kao što su Apple i Google, dobili smo tehnologiju koja je jednostavna za korištenje, bez da se na nju moramo posebno prilagođavati.
Iz Applea tvrde kako će njihov čitač otiska prsta raditi puno bolje nego na konkurentnim uređajima koji su ga imali do sada. Može pohraniti više otisaka prstiju u jednom iPhone 5S uređaju, a moći će navodno prepoznati vaš otisak prsta iz različitih kuteva. Ipak, neće idealno raditi u svim slučajevima. Primjerice, ako su vam prsti masni, vlažni, znojni ili možda namazani kremom, Touch ID neće moći očitati vaš otisak prsta. Također, u slučaju da na prstu imate ožiljak ili ogrebotinu, preporučljivo je za identifikaciju koristiti neki drugi prst.
Apple planira konkurirati PayPal-u
Kad Apple Touch ID na iPhoneu 5S dođe u prodaju, na tom uređaju moći ćete ga koristiti samo za Appleove usluge. To znači da korištenje ove tehnologije nije otvoreno za treće strane. Ipak, nagađa se kako bi se čitač otiska prstiju na iPhoneu 5S u budućnosti mogao koristiti za puno više od samog otključavanja početnog zaslona (koji je do sada bio zaštićen lozinkom) te kupovanja pjesama ili aplikacija putem iTunes AppStore trgovine. Brojne aplikacije vrlo vjerojatno će integrirati ovu opciju unutar svojih postavki, čim to Apple omogući. Kupovanje tramvajske ili kino karte i plaćanje putem različitih aplikacija bit će jednostavnije nego s bilo kojom drugom tehnologijom do sada.
.
Sitnice čine promjenu
Prije 20 godina nitko nije mislio da će svako dijete imati svoj mobitel. Tehnologija se razvila do neslućenih razmjera pa tako današnji smartphone gotovo da zamijenjuje računalo. Zahvaljujući revoluciji koju je napravio prvi iPhone iz 2007. godine, danas dodirom po zaslonu možete doći do milijun funkcija i aplikacija na svakom prosječnom mobitelu. No, jedan dodir mobitela sada bi mogao ponuditi još više funkcionalnosti - ako se ispod površine krije čitač otiska prsta.
Apple iPhone 5S je moguće kupiti u Hrvatskom Telekomu.
Novi iPhone biva najavljen samo jednom godišnje. Ostali konkurenti izbacuju gomile uređaja u međuvremenu, od čega su mnogi nalik jedan drugome. Priča kaže da je ovaj princip izmislio IBM. Napravili su savršen pisač pa su mu potom krenuli oduzimati funkcije i usporavati procesor kako bi taj isti savršen proizvod prodavali uz povoljniju cijenu. Steve Jobs se još od osnivanja Applea borio upravo protiv IBM-ove ideologije "štancanja" uređaja i trudio se ponuditi nešto praktično iskoristivo. Cilj nije bio samo goli profit, već nešto više od toga.
Čitač otiska prsta jedna je od tehnologija za koju ni sami nismo znali da je trebamo. Ipak, mogla bi postati vrlo popularna i često korištena - zato što je jednostavna. Touch ID mogao bi zamijeniti potrebu za ukucavanjem brojnih lozinki. Brzo i sigurno - definitivno cool selling point.