

Najpoznatiji tvorci čipova za pametne telefone su Qualcomm i MediaTek dok Samsung, Apple i Huawei prave čipove za vlastite potrebe. Najveći svjetski proizvođač čipova Intel u mobilnom segmentu baš nije imao uspjeha, a razlog tome je što je ARM aritektura prikladnija za mobitele od Intelove x86. Qualcomm i Samsung baziraju svoje SoC-ove (System-on-a-chip) na ARMovoj arhitekturi koja je primarno dizajnirana za nisku potrošnju energije. Svaka procesorska jezgra ili GPU sustav je također napravljen da odgovara izrazito uskom termanlnom okviru.
Jako bitan dio svakog SoC-a je grafički procesor odnosno GPU. Tu imamo 3 glavna konstruktora - ARM, Qualcomm i Imagination. ARM-ovi se grafički procesori zovu Mali kao na primjer Mali-T880 MP12 na Exynos 8890 čipsetu u Samsung Galaxyju S7. Qualcommovi GPU-ovi su nazvani Adreno poput Adreno 530 na Snapdragon 820 čipu u LG G5. Imagination proizvodi PowerVR grafičke čipove kakvog možete pronaći u iPhone modelima.
ARM pak gura big.LITTLE tehnologiju. Ideja je da nisu sve jezgre jednake, već je procesor podijeljen na klastere od kojih jedan dio radi za visoke performanse dok drugi dio radi za nisku potrošnju energije. Kad zadaci na uređaju koriste LITTLE jezgre, koriste manje struje i tako štede bateriju, ali istovremeno rade sporije. Kad su big jezgre pokretači, zadaci se izvršavaju brzo i glatko, ali se potroši više baterije. To se još zove HMP (Heterogeno multi-procesuiranje).
Najniži segment čipseta odnosno najpovoljnije uređaje koji u pravilu koštaju oko ili ispod tisuću kuna. Njih obično pokreću MediaTekovi SoC-ovi pod oznakom MT6753. Radi se o komponentama koje su izrazito jeftine pri proizvodnji, a pogotovo na starijim proizvodnim pogonima koji bi inače bili neiskorišteni. To su čipovi sa ARM-ovom 64-bitnom arhitekturom i osam Cortex-A53 jezgri koje čine procesor. Rađeni su na zastarjelom 28 nm proizvodnom procesu pa imaju dosta visoku potrošnju energije, ali budući da ne rade na visokim frekvencijama (1,3 - 1,5 GHz) ultimativno se ne pregrijavaju i rade dovoljno dobro za najpovoljnije uređaje.
Na testu smo imali Lenovo K5 Vibe koji koristi navedeni SoC.
.
Niži srednji razred su uglavnom uređaji sa Snapdragon 410 čipsetom. Takvi uređaji se kreću od iznad tisuću do maksimalno dvije i pol tisuće kuna. Ovaj čipset je također napravljen na 28 nm procesu, ali podržava nove tehnologije. Može korisiti 2 SIM kartice na 4G mreži kategorije 4, spajati se na vanjski ekran do HD 720p rezolucije, koristiti NFC i GLONASS. Kamere na uređajima sa Snapdragonom 410 imaju do 13 MP i grafički čip Adreno 306 koji nudi dovoljno dobre performanse za manje zahtjevne igre.
Ovaj čipset možemo naći na LG G4c i Galaxy J5 (2016).
.
Srednji razred uglavnom pokriva Snapdragon 650 koji je građen na boljem 28nm HPm procesu. Ima sličan raspored kao prošlogodišnji najbolji procesori Snapdragon 808 i 810. Radi se o šesterojezgrenom procesoru sa dvije Cortex A-72 jezgre na 1,8 GHz napravljene za izvrsne performanse i četiri A53 jezgre za nisku potrošnju energije. Grafički čip Adreno 510 GPU nove generacije podržava rezolucije do 2560x1600 piksela (2K). Tu je i LTE povezivost kategorije 7, Bluetooth v4.1 i WiFi 802.11ac.
Sonyjeva Xperia X i Xperia X Compact koriste navedeni čip.
.
Apple A9 čip prvi je od navedenih čipova da koristi custom arhitekturu (odnosno jezgre specifično dizajnirane i izgrađene samo za Apple). Čine ga dvije tvornice, Samsung na 14nm procesu i TSMC na 16 nm. Dvije Twister jezgre na 1,85 GHz nude odlične performanse za Apple iOS sustav. Grafički čip (GPU) je Imaginationov PowerVR GT7600 koji nudi odlične grafičke mogućnosti i u zahtjevnijim igricama. U tom se SoC-u još nalazi koprocesor M9 koji nudi dodatnu snagu za glatke pokrete, akcelerometriju i žiroskop i interakcije sa Siri. Posebno je dizajniran i NVMe kontroler za spajanje interne memorije koji ima sličnu građu kao SSD-ovi na računalima.
Kao viši srednji rang možemo spomenuti Apple A9 čip koji se nalazi u iPhone SE.
.
Flagship uređaji nude najbolje od najboljih. Qualcommov čipset Snapdragon 820 nudi najbolje od te tvornice ove godine. Izrađen je u 14nm proizvodnom procesu pa nudi nisku potrošnju struje te uz četiri custom "Kryo" jezgre pri 2,15 GHz nudi izvrsne performanse. Osim procesora tu su još Adreno 530 GPU izrađen za najteže grafičke zadatke i Hexagon 680 DSP za obradu zvuka. Standardnu povezivost upotpunjuje LTE kategorije 12/13 (do 600/150 Mbps realne propusnosti) i 802.11ad WiFi standard (do 7Gbps).
Uređaji koji koriste ovaj SoC su LG G5, HTC 10, Xperia X Performance, Xperia XZ i američka varijanta Galaxyja S7. Prije nekoliko je dana prvi put u uređaju (Google Pixel/ Pixel XL) izašao Snapdragon 821 koji nudi još više frekvencije CPU-a i GPU-a.
Samsungov in-house čipset Exynos 8890 predstavlja njihov vrh ponude za 2016-tu. Napravljen na 14 nm proizvodnom procesu sa čak osam jezgri od kojih su četiri M1 Mongoose custom jezgre napravljene za performanse koje mogu raditi na frekvencijama do 2,6 GHz i četiri ARM-ove A53 za nisku potrošnju energije. Za izvrsnu grafiku je zadužen Mali-T880 MP12 GPU. Kao i SD820 nudi LTE kategorije 12/13 (do 600/150 Mbps realne propusnosti).
Ovaj SoC možemo naći u Samsung Galaxy S7 blizancima i Note7.
Aktualni Appleov SoC A10 Fusion custom čipset također spada u sam vrh ponude. Radi se o četverojazgrenom 64-bitnom CPU-u u arhitekturi sličnoj ARM-ovoj big.LITTLE odnosno dvije jezgre za iznimnu energetsku učinkovitost (dostupne su samo sustavu) i dvije koje rade na 2,34 GHz koje koriste aplikacije za zahtjevne zadatke. Apple tvrdi da je čipset 50% brži od prethodnika A9 i pri tom koristi samo 2/3 struje. Izrađen je na 16 nm procesu i ima PowerVR-ov GPU no još nije jasno koji točno procesor.
Appleov SoC A10 Fusion debitirao je iPhone 7/7 Plus dvojcu.
.
Za mobitele koji su predstavljeni u 2016 ili će izaći početkom 2017. nema čipseta s kojim biste mogli pogriješiti jer izbor zapravo ovisi o budžetu (svaki SoC nudi određene specifikacije ovisno o razredu kojem pripada). Potpuna suprotnost od 2015. kad je Snapdragon 810 koji se nalazi u u flagshipovima te godine ima velikih problema sa pregrijavanjem. Proizvođači su to riješili softverskim usporavanjem rada (throttling kod Sony Xperia Z5, Z5 compact, LG Flex2, Nokia Lumia 950 XL i HTC One M9 koji je metalan pa suvišna toplina jako dolazi do izražaja). Drugi način kao na primjer LG je tako da su uzeli drugi čip (Snapdragon 808 u LG V10 i LG G4) koji se pokazao boljim u testovima brzine iako je po specifikacijama slabiji (manje jezgri, niža frekvencija, slabiji GPU) zahvaljujući boljim termalnim svojstvima. Najviše proizvođača se odlučuje upravo za Qualcommove SoC-ove radi dobre reputacije i kvalitete, pa se tako u nižem razredu najčešće nađe 410. U srednjem je rangu to Snapdragon 650, a u najvišem Snapdragon 820. Najpovoljniji uređaji ipak koriste Mediatek MTK čipove koji zaostaju po svakom pogledu, ali nude najjeftiniju proizvodnju pa tako i cijenu za krajnjeg korisnika. Apple naravno uvijek koristi vlastito rješenje tako da tu nema nekog pretjeranog izbora (A9 u iPhone SE/6s/6s+ ili A10 iPhone 7/7+).
.
Više o temi čipset.
Usporedi.hr za ispravan prikaz sadržaja ova stranica koristi anonimizirane kolačiće. U svakom trenutku možete kontrolirati i konfigurirati postavke kolačića u vašem Internetskom pregledniku. Više o kolačićima i Uvjetima korištenja te prikupljanja i obrade podataka o našim korisnicima, možete pročitati u Uvjetima korištenja.
Usporedi.hr je web-stranica dostupna na adresi http://www.usporedi.hr. Vlasnik stranice je tvrtka Usporedi d.o.o., Kninski trg 9, 10000 Zagreb, Hrvatska, OIB: 79092006943 www.usporedi.hr, email: admin@usporedi.hr, Poslovna banka: PBZ dd, žiro racun: 2340009-1110365335 Društvo je upisano u registar Trgovackog suda u Zagrebu. Temeljni kapital društva iznosi 20.000,00 kn i uplacen je u cijelosti. Direktor Matko Pecotic, zastupa društvo samostalno. ISSN 1849-0247 | Glavni urednik: Matko Pecotić | Online od 2007.
Kada posjetitelji napišu komentar na web-stranici mi prikupljamo podatke prikazane u formi komentara, IP adresu posjetitelja kao i string korisničkog agenta preglednika kako bismo lakše detektirali spam. Moguće je da je anonimiziran string kreiran iz vaše adrese e-pošte (koji se također zove hash) dostavljen Gravatar servisu kako bi provjerili koristite li ga. Pravila privatnosti Gravatar servisa dostupna su ovdje: https://automattic.com/privacy/. Nakon odobrenja vašeg komentara, vaša profilna slika je javno vidljiva u kontekstu vašeg komentara.
Ako prenesete sliku na web-stranicu, trebali bi izbjegavati prijenos slika koje imaju ugrađene podatke o lokaciji (EXIF GPS). Posjetitelji web-stranice mogu ih preuzeti i izdvojiti bilo koje podatke o lokaciji iz slika sa web-stranice.
Putem kontakt maila, korisnici nam se mogu direktno javiti. Poslane podatke iz kontakt forme čuvamo određeno vrijeme zbog usluga korisnicima, ali ih ne koristimo za marketinšku namjenu.
Ako napišete komentar na našoj web-stranici, možete odabrati da spremite ime, adresu e-pošte i web-stranicu u kolačiće. Ovo je kako bi vam olakšali ponovno komentiranje, da ne morate ponovno unositi te informacije. Ovi kolačići traju godinu dana. Ako imate račun i prijavite se na ovu web-stranicu, postaviti ćemo privremeni kolačić kako bi utvrdili da li vaš preglednik prihvaća kolačiće. Ovaj kolačić ne sadrži osobne podatke i briše se kada ugasite preglednik. Kada se prijavite, također ćemo postaviti nekoliko kolačića kako bi sačuvali vaše podatke o prijavi i vaše postavke zaslona. Kolačići prijave traju dva dana, i kolačići postavki zaslona traju godinu dana. Ako odaberete “Zapamti me”, vaša prijava će trajati dva tjedna. Ako se odjavite s računa, kolačići prijave biti će uklonjeni. Ako uredite ili objavite članak, dodatni kolačić biti će spremljen u vašem pregledniku. Ovaj kolačić ne sadrži osobne podatke i samo ukazuje na ID objave članka koji ste upravo uredili. Kolačić istekne nakon 1 dana.
Članci na ovoj web-stranici mogu sadržavati ugrađeni sadržaj (npr. video, slike, članke, itd.). Ugrađeni sadržaj sa drugih web-stranica ponaša se istovjetno kao da je posjetitelj posjetio tu drugu web-stranicu. Ove web-stranice možda prikupljaju podatke o vama, koriste kolačiće, imaju ugrađeno dodatno praćenje od trećih strana, i nadgledaju vašu interakciju s tim ugrađenim sadržajem, uključujući praćenje vaše interakcije s ugrađenim sadržajem ako imate račun i prijavljeni ste na web-stranici.
Za analizu prometa ova stranica koristi Google Analytics, kao i analitički softver na poslužitelju stranice. S kime dijelimo vaše podatke U ovoj sekciji trebate imenovati i navesti sve pružatelje usluga s kojima dijelite podatke web-stranice, uključujući partnere, servise temeljene u oblaku, servise za obradu plaćanja, pružatelje usluga trećih strana, i navesti koje podatke dijelite s njima i zašto. ako je moguće stavite poveznicu do njihovih pravila privatnosti. Po izvornim postavkama WordPress ne dijeli bilo koje osobne podatke s ikome. Koliko dugo čuvamo vaše podatke Ako napišete komentar, komentar i njegovi meta podaci su sačuvani zauvijek. To je zato da možemo automatski prepoznati i odobriti buduće komentare, umjesto da ih držimo na čekanju za odobrenje. Za korisnike koji se registriraju na našoj web-stranici (ako ih ima), mi također pohranjujemo osobne podatke koje navedu u njihovim korisničkim profilima, Svi korisnici mogu vidjeti, urediti, ili obrisati svoje osobne podatke u bilo koje vrijeme (osim što ne mogu promijeniti svoje korisničko ime). Administratori web-stranice također mogu vidjeti i urediti te informacije.
Ako imate račun na ovoj web-stranici, ili ste pisali komentare, možete zatražiti primanje izvozne datoteke osobnih podataka koje imamo o vama, uključujući sve podatke koje ste nam dostavili. Također možete zatražiti brisanje svih osobnih podataka koje imamo o vama. Ovo ne uključuje bilo koje podatke koje smo obavezni držati za administrativne, pravne ili sigurnosne namjene.
Komentari posjetitelja mogu se provjeriti putem automatske usluge za otkrivanje neželjene pošte.
Za više podataka nas možete kontaktirati na e-mail admin@usporedi.hr
Vaše korisničke podatke ne dijelimo trećim stranama, niti ih koristimo u marketinške ili bilo koje druge svrhe.