Raspravu o mogućem spašavanju čovječanstva putem umjetne inteligencije (UI) je vodila ravnateljica Svjetske zdravstvene organizacije, Margaret Chan. Sam događaj je organizirao UN u želji da razvoj umjetne inteligencije bude usmjeren k etičkim, društvenim i održivim ciljevima, kojima bi se kasnije olakšalo rješavanje ogromnih problema poput bolesti, gladi ili siromaštva.
Upitavši čelnike vodećih svjetskih tehnoloških kompanija koje bi naprave mogli stvoriti kako bi pomogle ljudima da donose zdravije odluke i žive zdravijim životima, Chan je apostrofirala nekoliko vrlo važnih pitanja. Bez obzira što umjetna inteligencija već poprilično služi zdravstvu, medicinski su uvjeti često složeni, a dijagnosticiranje može zahtijevati kontekst i intuiciju koja ne smije isključiti ljude iz procesa liječenja.
Osim toga, UI bi se u nerazvijenim krajevima svijeta mogla suočiti s nedostatkom resursa, odnosno električne energije, bez koje je potpuno beskorisna. Usporedila je to s ranim dijagnosticiranjem raka u regijama u kojima je liječenje protiv takvih bolesti nedostupno. U međuvremenu podaci, prikupljeni od vlada i tvrtki, koji se smatraju najvrednijim resursima današnjice, nedostaju u razvoju regija.
Sljedeće pitanje je kako tehnologije u razvoju, a osobito UI, mogu dovesti ove regije do napretka i blagostanja? Kako UI može pomoći u optimizaciji infrastrukture i transportnih kanala za učinkovitiji plasman medicinske robe? Može li predvidjeti političke i gospodarske događaje koji ometaju razvoj? Kako bi UI mogla poboljšati obrazovanje, stvoriti bolje liječnike koji će bolje liječiti svoje pacijente?
Stručnjaci smatraju da bi UI mogla riješiti najkompliciranije probleme na svijetu i to je ono zbog čega se nekoliko stotina političara, znanstvenika i direktora kompanija susrelo na trodnevnom summitu u Ženevi na tri dana kako bi razgovarali. Na summitu su raspravljali i o 17 ciljeva održivog razvoja UN-a, a među njima o siromaštvu, gladi i nejednakosti.
Na summitu je razmotreno kako se AI može iskoristiti za bolju budućnost čovječanstva. Tijekom narednih nekoliko mjeseci UN će pregledati neke od najinovativnijih i najzahtjevnijih ideja koje su proizašle iz konferencije; od ostvarivih kratkoročnih ciljeva do dugoročnih planova te zaroniti duboko u složena pitanja koja će oblikovati ili uništiti naš svijet.
Ono što je vidljivo iz primjera zdravstvene zaštite jest da UI nikako ne može biti neovisna te da zasad nije ni blizu spašavanja čovječanstva. Mogle bi proći još godine, pa i desetljeća, prije nego što se čovječanstvo može u potpunosti osloniti na UI. Dotad će čovječanstvo, a naročito vodeće društveno-političke elite morati same naći nekakva konstruktivna rješenja, koja se baziraju na već oprobanim i dostupnim metodama i tehnologijama.
.
Više o temi umjetna inteligencija.