Ovogodišnja Photokina dolazi u vrlo turbulentno vrijeme za fotoaparate i fotoopremu općenito. Naime, sa sve većom potražnjom za vizualnim sadržajima, raste tehnološka kvaliteta, ali i broj opreme koja može ispuniti ove zahtjeve. Tradicionalni, ali i prilično rigidni proizvođači poput Canona i Nikona, našli su se tako u nebranom grožđu, jer se sporo prilagođavaju novim tehnologijama, ali i potrebama tržišta. No, spašava ih činjenica što iskusni fotografi neće uzimati Sonyjeve ili Panasonicove modele, koji su pretrpani fotoinovacijama i prate trendove u tehnologiji bilježenja slike zbog toga što za njih nema jeftine rabljene opreme (objektiva, fleševa i sl.). Photokina je našla mjesta za obje opcije, a mi vam donosimo najbolje od najboljeg.
.
Raznovrsnost Olympusa
Olympus je svoje predstavljanje otvorio unaprijeđenim aparatom E-M1 Mark II koji ima 20MP-senzor, mogućnost ispucavanja 18fps u RAW-u te 121 točku faznog autofokusa i mogućnost snimanja 4K videa. Osim toga je predstavljen i kompaktni mirrorless PEN E-PL8 s razlučivošću od 16 MP, optičkom stabilizacijom slike i brojnim opcijama povezivanja i dijeljenja slika. Ovaj uređaj neće prigrliti profesionalci, pogotovo iz razloga što ima Selfie Mode, koji je u profesionalnoj fotografiji nepoznat i nepoželjan pojam. Oni koji žele fotkati selfieje s pravim fotoaparatom, a ne onim na mobitelu trebat će izdvojiti 550 dolara, što kod nas prevedeno znači oko 4 tisuće kuna.
Ovaj se proizvođač može podičiti i kvalitetnom opremom za fotoaparate, pa su tako predstavljena i tri objektiva iz serije M.Zuiko - ED 12-100mm F4 IS Pro, ED 30mm F3.5 Macro i ED 25mm F1.2 Pro, koji su vodootporni i otporni na prašinu, a žarišna daljina izražena ovim brojkama je ekvivalentna dvostruko većim vrijednostima.
.
Između retra i revolucije
Ako ste okorjeli profesionalac i čitate Usporedi.hr, onda vrijedi spomenuti Hasselbladov konceptni fotoaparat V1D koji snima fotografije kvadratnog (6x6) formata i ima senzor od 75 MP te s izmjenjivim položajem gripa i okidača, kako bi se prilagodio ljevacima i dešnjacima. Naspram ekstremno skupih retro modela, Panasonic je predstavio nešto što barem na prvi pogled djeluje "revolucionarno". Panasonicov Lumix DMC-GH5 ima mogućnost izvlačenja fotografije u 6K rezoluciji iz 4K video-zapisa.
Nije ovo jedina Panasonicova uzdanica. Naime, predstavljeni su i modeli Lumix DMC-G85, koji je poboljšan u smislu vodootpornosti i veličine tražila, kompaktni Lumix DMC-LX10 s 20MP-senzorom, 24-72mm objektivom, otvorom blende F1.4-2.8 te stabilizacijom slike po pet osi. Tu je i DMC-FZ2000 koji je prilagođen snimanju videa zahvaljujući posebnom F2.8-4.5 objektivu koji ima statičnu vanjsku oplatu prilikom snimanja, dok se unutrašnjost pomiče u skladu s podešenjima, baš kao na profesionalnoj filmskoj kameri.
.
Što nude ikone fotografije?
Sony se istaknuo svojim aparatom a99 Mark II koji, između ostalog ima senzor razlučivosti 42MP, stabilizaciju slike po pet osi te dva PDAF senzora s 79 i 399 AF-točaka koji rade kombinirano. Canon se prikazao novim mirrorless fotoaparatom EOS M5 s 24,2MP APS-C senzorom i Dual Pixel autofokusom. Iz njihovog asortimana na Photokini vrijedi izdvojiti i višenamjenski objektiv EF.M 18.150mm F3.6-6.3 IS STM. Nikon se, pak, predstavio malo neobičnijim materijalom. Naime, predstavili su tri nove akcijske kamere iz serije KeyMission, a radi se o modelima 80, 170 i 360. Ove brojke označavaju vidno polje kamera, a zanimljivo je i da svi modeli mogu snimati u 4K rezoluciji te da su otporni na vodu, udarce i smrzavanje.
Kad smo već kod neobičnih fotogadgeta, svakako treba obratiti pažnju na sklopivi dron GoPro Karma, koji je kompatibilan s akcijskim kamerama Hero 4 i 5, a ima i stabilizaciju slike po tri osi te opciju automatskog povratka nakon gubitka povezanosti ili snage u bateriji.
.
Fotoaparat ili smartphone?
Nakon ovog kratkog pregleda lako bi se moglo zaključiti kako nema straha za budućnost fotoaparata. No, bez obzira na ovakve postavke, oni cjenovno ne mogu konkurirati pametnim telefonima, koji polako sustižu profi-aparate, barem što se tiče stabilizacije slike i razlučivosti. Naravno, za malu cijenu, nudi se i manje mogućnosti, no smartphonei nude više različitih, brzih opcija za uljepšavanje fotografija, koje će se svidjeti onima koji nemaju želju baviti se profesionalnom fotografijom i kojima je to glavni izvor stvaranja sadržaja na društvenim mrežama.
Iako neki modeli, poput već spomenutog Olympus PEN E-PL8 imaju selfie opciju, to nikad neće biti tržište na koje će se usmjeriti proizvođači fotoopreme. Osim toga, prčkanje po Photoshopu ili Premiereu uzima vremena, a fotoaparati još nemaju toliko "napredne" opcije uljepšavanja. Tako se na ovogodišnjoj Photokini našlo mjesta za nešto tradicionalnije, ali i potpuno suvremene uređaje, koji prate tempo i mogućnosti koje svojim kamerama zadaju pametni telefoni.
.
Više o temi Photokina.