Pogledajte top listu najboljih fotaparata.
.
AKO IMATE KOMPAKT..
Gorillapod je proizvod tvrtke Joby, a o čemu se radi najbolje ćete shvatiti ako pogledate slike. Gorila se može omotati oko (gotovo) bilo čega što vam se nađe pri ruci, a ako je pravilno savijete može poslužiti i kao solidan mali „običan stativ“. Najbolja stvar je to što je samo najmanja verzija Gorillapoda namijenjena kompaktnim aparatima, već na drugu po veličini možete staviti DSLR (što smo isprobali u praksi – stvarno funkcionira). Postoje i verzije za DSLR-ove s velikim zum objektivima pa čak i verzija za video kamere. Cijena Gorillapoda u DSLR verziji je oko 300 kuna, ali postoje i ne puno lošije (ali i ne puno jeftinije) kopije, koje ćete vjerojatno moći pronaći na jednom od štandova nadolazećeg fotosajma.
AKO ŽELITE NEŠTO OZBILJNIJE...
...onda već ulazimo u područje „pravih“ stativa i tu će vas dočekati čitav niz odluka koje treba donijeti. Stativ ili monopod, noge u tri ili četiri dijela, aluminij ili karbon - samo su neke od dvojbi koje vas čekaju. Pa, krenimo redom. Monopodi su u zadnje vrijeme vrlo popularna opcija, u odnosu na standardne stative pružaju mnogo veću fleksibilnost u radu i mogućnost brzog pomicanja aparata uz zadržavanje osnovne stabilnosti koju pruža stativ. Koriste ih sportski fotografi, a u njih se kune „otac“ stock fotografije, Yuri Arcurs. Model koji on preporučuje je Manfrotto 685B NeoTec, kojeg kod nas možete naći za nešto više od tisuću kuna, i to bez glave koju morate dodatno kupiti.
Ako vam je to preskupo, vratimo se na nešto običnije standardne stative. Prvo što bismo preporučili je zaobilaženje svih jeftinih stativa koje možete naći u dućanima s tehničkom opremom. Stativ je komad opreme koji traje i ako na njega pazite, ne morate ga mijenjati praktički nikada, a oni jeftiniji od 500 kuna su takve kvalitete da je dobra šansa da ćete ga uništiti kroz nekoliko mjeseci normalnog korištenja. Dakle, na kupnju nečeg takvog zaboravite, a ako trenutno nemate novca za malo bolji stativ, strpite se i štedite dalje. Kada ste odlučili da kupite nešto kvalitetnije, prvo što morate odlučiti je koliko vam je bitno da je stativ malen i prenosiv. Ako vam je to od kritične važnosti, kupite onaj s nogama u četiri dijela – zauzimaju manje prostora i zato su lakši za prenošenje. U svim ostalim slučajevima, tražite stativ s nogama u tri dijela. Budući da je osnovna svrha stativa ipak stabilnost, a svaki spoj je „problematična točka“, oni s nogama u tri dijela su jednostavno stabilniji. Ako vam je cijena još uvijek od kritične važnosti, za nekih 1.000 kuna sa uključenom glavom možete pronaći stativ poput Manfrotta 7302YB kojeg smo testirali, ili neki od modela Vanguarda ili njemačkog Cullmana. Ali, ako se možete strpiti i uštedjeti još malo, naša glavna preporuka definitivno ide za Manfrotto 055XPROB.
Već godinama najpopularniji među profesionalcima, taj stativ je dokazano sigurna kupnja i služit će vas godinama, a uz zadnje padove cijena možete ga pronaći već za oko 1200 kuna. Naravno, budući da se radi o ozbiljnijem proizvodu, to je cijena samo za stativ, dok ćete glavu morati dodatno kupiti.
AKO NE PITATE ZA CIJENU...
...onda za početak želite stativ napravljen od karbona, a ne od aluminija. Osim cijene, karbon jednostavno nema mana – stativi napravljeni od njega su značajno lakši od aluminijskih (što će vaša leđa znati cijeniti), a pritom ništa ne gubite na stabilnosti. No, sve što je dobro košta, npr. aluminijski Manfrotto 055XPROB kojeg smo gore preporučili je više nego dvostruko skuplji u karbonskoj verziji. Ali ako cijena već nije problem, najbolje što u Hrvatskoj možete kupiti su Gitzo stativi (nije potrebno da preporučamo model, i tako ćete uzeti najskuplji). Ako vam ni cijena ni naručivanje s interneta nisu problem, trenutno vjerojatno najbolji stativ na svijetu je „prava stvar“ – tvrtka se zove Really Right Stuff, i prodaju isključivo preko svoje web stranice. Cijena? Preko tisuću dolara. Naravno, bez glave.
NEKOLIKO SAVJETA ZA KRAJ
- Kad već imate stativ, potrebna vam je i glava koju ćete s njim koristiti. Tražite kuglastu glavu koja omogućava najlaganije pomicanje, s mehanizmom koji omogućuje brzo stavljanje i skidanje fotoaparata te s integriranom libelom – da biste znali kada je fotoaparat stvarno u horizontalnom položaju. Dobra opcija je Vanguard SBH-100 za nešto više od 500 kuna.
- Uvijek izvlačite noge od gore prema dolje tako da one najtanje izlaze zadnje (ako uopće moraju izlaziti). Korištenje centralnog stupa izbjegavajte ako je ikako moguće, on je glavni uzrok vibracija. Da bi postigao savršenu stabilnost, najskuplji gore navedeni stativ uopće nema centralni stup.
- Da ne bi prilikom fotografiranja pomicanjem prsta pomaknuli fotoaparat, koristite ili daljinski upravljač, ili ako ga nemate, okidanje s odgodom – ono od 2 sekunde će biti sasvim dovoljno.
- Kako je poznati fotograf pejzaža Mark Dubovoy rekao: kupovina stativa je poput kupovine guma za automobil. Nitko neće primijetiti: „Hej, to je odličan set guma koji imaš“, ali gume su od presudne važnosti za sigurnost i upravljanje automobilom. Isto vrijedi i za stativ u fotografiji – nema u njima ništa posebno uzbudljivo, ali ako želite oštre fotografije...