EOS je elektronska veza između objektiva i tijela fotoaparata, kojoj je namjena potpuna povezivost ta dva dijela fotografske opreme. Putem EOS-a se mogu dobiti potpuni EXIF podaci, može se stabilizirati objektiv, ali i upravljati njegovim lećama (tamo gdje objektiv nema posebne prstenove). EOS ne omogućuje samo vezu između aparata i objektiva, već upravlja i drugim sustavima, poput baterije, memorije itd. Iako to laicima zvuči kao znanstvena fantastika, sustav EOS je na tržištu prisutan 30 godina. Ime je dobio po grčkoj božici Elektri, a pun mu je naziv Elektro-optički sustav.
Canon EOS 650, analogni SLR s filmom i linija EF objektiva prvi su proizvodi s oznakom EOS. EOS 650 je ujedno i prvi fotoaparat s elektronikom koji je predstavljen, a o kvaliteti njega, ali i čitavog sustava govori činjenica da se sustav EOS zadržao na Canonovim fotoaparatima do dana današnjeg te bio najprodavanija serija fotoaparata s izmjenjivim objektivima od 1990. do 2003. Osim bolje upravljivosti sustava, EOS je i kvalitetno mehaničko rješenje, jer je zamijenjen stari sustav s polugama i iglicama, koje su se često habale, ali i trgale pri neopreznom postavljanju objektiva.
S vremenom je EOS omogućio prijenos veće količine podataka, elektronsku stabilizaciju slike (san svakog fotografa), ali i opcije poput HD videa (5D II iz 2008.) te je spustio DSLR kao kraljevski tip fotoaparata na nivo početnika (EOS Digital Rebel iz 2003.). Danas se sustav nalazi na 24 različita fotoaparata i čak 97 EF objektiva. Ukupno je kroz povijest predstavljeno čak 95 EOS fotoaparata (analognih i digitalnih), s više od stotinu EF objektiva. Svi objektivi se mogu međusobno mijenjati, bez obzira na to s kojim su modelom Canonovog fotoaparata kupljeni, što je također jedna od prednosti sustava EOS, jer tako postoji veće tržište dodatne opreme za fotoaparate, naročito ako se netko odluči za rabljene verzije.
Dosad smo pričali o povijesti i obljetnicama, vezanima za EOS. No, što je s budućnošću? Iako je Canon prezren zbog ubijanja opcija videa na svojim fotoaparatima, tu prezrenost lako kompenzira daljnjim razvojem i unaprijeđenjem sustava EOS. Gotovo da možemo zažmiriti na jedno oko gledajući sve mane koje je Canon dosad imao, samo da zadrži i dalje unaprijedi EOS. Iako bi sustav mogao podržavati još i više tehnoloških opcija koje postoje na konkurentskim fotoaparatima, Canon je odlučio ići nekakvim srednjim putem i razvijati EOS kao sustav namijenjen isključivo profesionalnoj fotografiji, koja ne teži za nekakvim spektakularnim fotografskim postavkama (kao što ih nudi Sony).
Tako bi sustav EOS trebao i za 30 godina biti sinonim kvalitetne fotografije te Canonov standard na svim uređajima (osim na najjednostavnijim kompaktima). Najavljuju se i nove tehnologije, ali njih ćemo na EOS-u vidjeti vjerojatno tek kad budu dokazane i prokušane. Riječ je o 3D i stvarnim prikazima, no što može biti stvarnije od dobro pogođene fotografije snimljene nekim od EOS fotoaparata?
.
Više o temi Canon, fotografija.