- Ergonomija
- Kvaliteta izrade
- Kvaliteta fotografija (pri nižim ISO vrijednostima)
- Ponuda objektiva
- Brzina autofokusa
- Kvaliteta fotografija pri višim ISO vrijednostima
- Nema ugrađene bljeskalice
UVOD
Samsung NX200 došao je u naše ruke malo prekasno da bismo ga uključili u nedavni usporedni usporedni test mirrorless aparata u kojem su sudjelovali Nikon V1 i Olympus EP-3. Budući da im je Samsung NX200 direktna konkurencija, ovaj test će biti u potpuno istom formatu. Samsung je na mirrorless tržište ušao vrlo rano, što je i logična odluka za velikog proizvođača elektronike koji dolazi na njima ipak potpuno novo, fotografsko područje. Samsung je tvrtka koja nema iskustvo drugih proizvođača na fotografskom tržištu, a to može posebno doći do izražaja kada se radi o dijelovima opreme kao što su objektivi koji traže dugo vrijeme razvoja i dugo zadržavaju vrijednost. No, ekipu iz Samsunga za to i nije previše briga te s modelom NX200 očito ciljaju na sam prodajni vrh mirrorless klase. Mogu li u tome uspjeti, provjerite u nastavku testa.
Samsung NX 200 mirrorless službene fotke
KONKURENCIJA
Kao što smo rekli, fotoaparate koji su direktna konkurencija Samsungu NX200 već smo testirali: to su NIkon V1 i Olympus EP-3. Ako vas zanimaju naši detaljniji dojmovi o njima, kliknite na test. Ukratko se može reći da oba imaju zadovoljavajuću kvalitetu slike, iako je očito Nikon V1 namijenjen početnicima, a Olympus EP-3 naprednijim korisnicima. Budući da je ostatak konkurencije jednak za Samsung NX200 kao i za Nikon V1 i Olympus EP-3, slijedi isti tekst o konkurenciji.
Sonyjev NEX-5N dorađeni je nasljednik NEX-5-ice koji je također bio tržišni hit. Sonyjeva prednost u odnosu na modele koje testiramo jest 16 megapikselni senzor pune APS-C veličine. Ako vam te riječi ne znače puno, spomenut ćemo samo da se isti senzor koristi u vrhunskim DSLR aparatima poput Nikona D7000 (test) i Pentaxa K-5. Dakle, Sonyjeva je glavna prednost kvaliteta fotografije, posebno pri višim ISO vrijednostima. Glavna mana je to što takav senzor zahtijeva i puno veće objektive. Iako je NEX-ovo tijelo vrlo maleno unatoč velikom senzoru, objektivi su toliki da jedna od glavnih prednosti mirrorless klase - malene dimenzije, pada u vodu.
Panasonic se u utrku na mirrorless tržištu uključio vrlo rano, a nedavno je predstavljen model koji konkurira onima koje ovdje testiramo - Panasonic DMC-GX1. U njemu ćete naći senzor iste veličine kao i u testiranom Olympusu EP-3, ali sa 16 megapiksela i, ako je za vjerovati Panasonicu, s još bržim autofokusom. Tu su i pune manualne kontrole, a kako Panasonic i Olympus dijele isti navoj za objektive, njihov izbor je trenutno najveći u cijelom mirrorless svijetu (Micro 4/3).
Tu su i Pentax i Ricoh koje s razlogom navodimo na kraju. Pentax je u model Q s odlično izrađenim, ali i jako skupim tijelom stavio senzor manji od onog koji se može naći u nekim kompaktima i tek treba vidjeti kako to funkcionira u praksi, ako uopće funkcionira. Ricoh ima potpuno drukčiji pristup i njihova GXR serija uopće nisu mirrorlessi, barem ne kao svi ostali, jer kod Ricoha izmijenjivi nisu objektivi, već cijeli modul s objektivom i senzorom. Na prvi pogled čini se kao zanimljiva ideja, ali za sada nije ostvarila nikakav poseban tržišni uspjeh, iako na tržištu uopće nije kratko.
KARAKTERISTIKE
- Tip aparata: Mirrorless (EVIL)
- Najavljen: U rujnu 2011.
- Dimenzije: 117 x 63 x 36 mm
- Megapiksela: 20.3
- Maksimalna rezolucija: 5472 x 3648
- Omjer stranica slike: 1:1, 3:2, 16:9
- Veličina senzora: APS-C (23.5 x 15.7 mm)
- Tip senzora: CMOS
- ISO osjetljivost: Auto, 100 - 12800
- Minimalna ekspozicija: 1/4000 s
- Maksimalna ekspozicija: 30 s
- Rezolucija videa: 1080 (30 fps), 1280 x 720 (30 fps), 640 x 480 (30 fps), 320 x 240 (30 fps)
- Vrsta kartice: SD/SDHC/SDXC
- USB: 2.0 (480Mbit/sec)
- Veličina ekrana: 3.0 inča (7.5 cm)
- Rezolucija ekrana: 614 tisuća točaka
- Baterija: Litij-ionska BC1030
- Trajanje baterije (prema CIPA mjerenju): 330 snimaka
PREDNOSTI
- ergonomija
- kvaliteta izrade
- kvaliteta fotografija
- veličina senzora
- ponuda objektiva
NEDOSTACI
- brzina autofokusa
- kvaliteta fotografija pri višim ISO vrijednostima
- nema ugrađene bljeskalice
PRODAJNI PAKET i OPREMA
Samsung NX200 dolazi u prodajnom paketu koji je postao standard za gotovo sve fotoaparate koji se danas mogu naći na tržištu. Tako kada otvorite kutiju u njoj uz sam fotoaparat možete pronaći i standardni 20-50 mm kit objektiv s pripadajućim poklopcima, kao i USB kabel, punjač te trakicu za nošenje oko vrata. Uputstva koja se dobiju uz Samsung NX200 također su na prosječnoj razini, a jedini dodatak koji možete naći u kutiji je malena bljeskalica koja se priključuje na standardni hot-shoe konektor.
ERGONOMIJA
Visoka kvaliteta izrade očita je od prvog uzimanja u ruke. Dok je prethodnik NX100 imao tijelo izrađeno od plastike, u Samsungu su za NX200 odlučili koristiti kombinaciju plastike i magnezija, i nisu pogriješili - NX200 djeluje solidno i kvalitetno izrađeno te ostavlja dojam da može godinama izdržati svako putovanje na koje biste ga mogli ponijeti.
Još nešto što upada u oči jest tendencija izrade sve manjih mirrorless fotoaparata - iako Samsung ima senzor pune APS-C veličine, cijeli fotoaparat je manji od npr. Olympusa EP-3 čiji je senzor znatno manji, dok je razlika u veličini u odnosu na "velikog brata" - Samsung NX11, i više nego očita.
Još uočljivija stvar kod prvog uzimanja u ruke je to što ga uopće imate za što sigurno primiti. Ono što redovito prigovaramo malim mirrorless fotoaparatima je nedostatak kvalitetnog gripa koji bi omogućio sigurno držanje fotoaparata jednom rukom. Klasična isprika je navodni loš utjecaj gripa na dizajn te time i na prodajne rezultate, ali već je Sony s NEX-om 5 pokazao da to nije nužno istina, a Samsung s NX200 to potvrđuje.
Malo detaljnijim pregledom postaje uočljivo i to kako je Samsung ovim fotoaparatom ciljao na sve korisnike - dok smo u nedavnom usporednom testu vidjeli kako je Nikon V1 očito namijenjen amaterima, a Olympus EP-3 naprednijim korisnicima, Samsung jednim fotoaparatom želi privući obje skupine korisnika. Početnici će cijeniti čist dizajn bez jako uočljivih gumba za koje ne znaju čemu služe i koji im ne trebaju. No, ako želite malo bolje iskoristiti novac uložen u fotoaparat, Samsung NX200 nudi neupadljive, ali jako korisne kotačiće kojima možete mijenjati primjerice blendu i ekspoziciju, kao i klasičan kotačić za izbor režima rada s onim čarobnim "PASM" slovima koje možete naći na svakom "pravom" DSLR fotoaparatu.
Međutim, jedna je stvar pokušati napraviti fotoaparat koji će biti pristupačan za dvije jako različite grupe ljudi, ali kako u tome uspjeti nešto je sasvim drugo. Jesu li u Samsungu to uspjeli s NX200, vidjet ćemo u nastavku testa.
OBJEKTIVI
Jedna od velikih razlika u šarolikoj ponudi mirrorless fotoaparata jest broj različitih objektiva koji se nude u mirrorless sustavu pojedinog proizvođača. Od velikih igrača, Panasonic i Olympus ovdje stoje najbolje jer dijele isti 4/3" navoj za objektive te imaju najveću ponudu istih. Sony primjerice stoji vrlo loše iako su se u zadnje vrijeme počeli poboljšavati, dok Nikon s tek predstavljenim mirrorless sustavom stoji najlošije. Teoretski, Samsung uz Sony ima najteži posao jer veliki senzori koje koriste traže i najkompliciranije objektive koji bi uz to po veličini trebali biti barem konkurentni onima proizvođača koji koriste manje senzore. Sonyju je ovo trenutno najveći problem u NEX seriji i s njim se vrlo teško nose. Je li Samsung bolji? Odgovor je - definitivno jest u broju objektiva koji su u ponudi pa tako za NX sustav trenutno možete kupiti sljedeće objektive:
- 60mm f/2.8 OIS
- 30mm f/2
- 20mm f/2.8
- 20-50mm f/3.5-5.6 ED
- 18-55mm f/3.5-5.6 OIS
- 50-200mm f/4-5.6 OIS
- 16mm f/2.4
- 85mm f/1.8
- 18-200mm f/3.5 - f/6.3 OIS
Ako vam to nije dovoljno, spomenimo još i četiri Samyang objektiva koji postoje u verziji za Samsung, kao i pet novih objektiva koji bi trebali doći na tržište tijekom 2012. godine.
Dakle, po broju objektiva Samsung je definitivno na jako dobrom putu, ali što je s drugim karakteristikama? Kao prvo, kvaliteta izrade objektiva je na razini, a za pohvalu je to što su u ponudi kvalitetni objektivi fiksne žarišne duljine što pokazuje da Samsung cilja i na zahtjevne korisnike. Lošiji je dio priče to što je stabilizacija slike ugrađena samo u četiri objektiva (slova OIS kod gornjeg popisa objektiva znače Optical Image Stabilization).
Mi smo Samsung NX200 na test dobili s novim 20-50mm kit objektivom i o njemu možemo reći samo sve najbolje. Zapravo, skoro sve najbolje, jer je baš taj objektiv jedan od onih kod kojih nema stabilizacije slike što je nešto jako korisno, ako ne i presudno u mnogim real-life situacijama, ali stabilizacija je planski žrtvovana kako bi se dobio objektiv što manjih dimenzija. Naime, 20-50mm je "uvlačećeg" dizajna i gotovo je nevjerojatno koliko je malen kad uzmete u obzir da mora "crtati" sliku na veliki APS-C senzor. Kvaliteta slike je također na razini kao i kvaliteta izrade, a dolazi uz već poznati Samsungov iFN gumb.
KORIŠTENJE
Dio u kojem je Samsung NX200 na nas ostavio najsnažniji dojam ujedno je i dio koji je najteže opisati, a to je osjećaj pri korištenju. Jedan dio priče je ono o čemu smo već govorili - visoka kvaliteta izrade i očito ciljanje na različite korisnike. Ono što nismo očekivali je da takav pristup u praksi jednostavno funkcionira bez greške. Nema problema ako želite NX200 ostaviti u automatskom načinu rada, svi dodatni gumbi maleni su i neupadljiivi pa možete samo ići okolo i fotografirati bez zamaranja drugim detaljima. Međutim, onda je moguće pretpostaviti da će te malene tipke biti mana za naprednije korisnike koji bi htjeli iskoristiti potencijal fotoaparata za koji već daju takav novac, ali sa Samsungom NX200 to uopće nije slučaj. Iako maleni, gumbi i kotačići su točno tamo gdje ih očekujete, u svakom modu rada nema potrebe za učenjem kako se što namješta, i dok smo s Nikonom V1 i Olympusom EP-3 za neke stvari morali gledati u uputstva, sa Samsungom NX200 takvih iskustava nismo imali - sve jednostavno intuitivno dođe na svoje mjesto.
O iFn sustavu smo već pisali kod testa Samsunga NX11 i tamo smo pohvalili takav pristup, ali ono što je nedostajalo kod NX11 bio je taj opći dojam fotoaparata koji ima nekog smisla. Sve je "na papiru" bilo tu, ali u praksi kao da nije imalo smisla. Točno je na tom mjestu s NX200 napravljen najveći korak naprijed. Specifikacije i mogućnosti još su uvijek tu, ali ovaj put su popraćene subjektivnim dojmom koji je na kraju ipak puno bitniji, jer specifikacije ne znače baš ništa ako se ne osjećate ugodno fotografirajući.
Izbornik također prati ostatak fotoaparata i krajnje je intuitivan te vrlo lijepo dizajniran, ali da ne bi sve bilo savršeno, postoji i nekoliko mana.
Također, kao manu uzimamo i nedostatak ugrađene bljeskalice. Smanjivanje tijela je trend i u tom smjeru idu svi proizvođači, ali ugrađena bljeskalica previše je bitna da bi se izostavila zbog štednje na dimenzijama. Istina, uz Samsung NX200 dobijete malenu bljeskalicu koja se priključuje na standardni hot-shoe konektor, ali u praksi vjerojatno je većina korisnika neće nositi sa sobom, a ako i hoće, postavljanje blica za jednu fotografiju krajnje je nepraktično.
KVALITETA FOTOGRAFIJA
Koliko god je bitna jednostavnost u korištenju o kojoj smo pričali, ono zbog čega primarno kupujemo fotoaparate je ipak kvaliteta samih fotografija. Gledajući specifikacije Samsunga NX200, ima razloga za zabrinutost na ovom području. Naime, iako koriste veliki APS-C senzor, u Samsungu su na njega stavili čak 20 megapiksela što smatramo itekako pretjeranim. Već i ptice na grani znaju da više megapiksela ne znači i bolje fotografije, i iako je puno megapiksela potrebno za neke vrste fotografije (modna ili pejzažna primjerice), Samsung NX200 ipak nije namijenjen takvim korisnicima. Dakle, 20 megapiksela na senzoru Samsunga NX200 definitivno je previše - ne može donijeti puno dobrih stvari, a može potpuno uništiti fotografije u lošim svjetlostim uvjetima kada se traže visoke ISO vrijednosti.
Da bismo provjerili događa li se to, imamo naš standardni ISO test.
Na početnoj vrijednosti od ISO 100 fotografije su naravno bez šuma, a fascinira količina detalja koju onih 20 megapiksela daje. Naravno, kada gledate punu fotografiju na monitoru čija je rezolucija puno manja od 20 megapiksela ta količina detalja ne služi praktički ničemu, ali svejedno je lijepo vidjeti količinu detalja koju Samsung NX200 daje.
ISO 1600: Samsung NX 200 |Nikon V1 | Olympus PEN EP-3
Pogledajmo još kakvo je stanje na ISO 6400:
ISO 6400: Samsung NX 200 |Nikon V1 | Olympus PEN EP-3
Kako se može vidjeti, smanjivanje šuma na ISO 6400 kod Samsunga NX200 radi poprilično jako te je šuma manje nego kod Nikona V1 i mnogo manje nego kod Olympusa EP-3 - detalja još uvijek ima, iako puno manje nego na nižim ISO vrijednostima. Odličivanje koji fotoaparat je bolji u ovom testu već je cjepidlačenje budući da je svaki dobar u jednom dijelu testa, ali zaključno se može reći da je barem što se studijskih fotografija tiče Samsung napravio dobar posao s novim senzorom, mada nam se još uvijek ne sviđa to što je na njega stavio nepotrebnih 20 megapiksela.
No, to je samo studijski test, a kako se Samsung NX200 ponaša u stvarnim uvjetima provjerili smo istom noćnom scenom koju smo radili i kod testa Nikona V1 i Olympusa EP-3. Kao i kod ISO testa, fotografije napravljene tim fotoaparatime slijede nakon one napravljene Samsungom:
Samsung NX 200, F3.5, 1/8, ISO 1600
Olympus PEN EP-3, ISO 1600, F3.5, 1/8
Ovdje je odluka o najboljoj fotografiji subjektivno mišljenje, ali naše je da je od ove tri fotografije ona koju je napravio Samsung NX200 definitivno najbolja. Najprirodnije boje zbog najbolje pogođenog balansa bijele boje i ekspozicija točno kakva treba, ni previše kao kod Olympusa ni premalo kao kod Nikona te objektiv koji svoj posao s lampom obavlja na razini senzora kažu da su ovim testom nestale sve sumnje u kvalitetu slike koju daje novi Samsungov senzor.
PRIMJERI FOTOGRAFIJA
VIDEO SNIMANJE i PRIMJERI VIDEA
Kvaliteta videa već je uobičajeno kod fotoaparata postala vrhunska i tu se nema što previše pričati. Samsung NX200 nudi video u Full HD rezoluciji, doduše s 30, a ne 60 slika u sekundi kao što nude neki konkurentski modeli, ali i to je više nego dovoljno da bi kvaliteta videa bila bolja nego će vam ikad trebati. Uostalom, kako to izgleda u praksi pogledajte i sami u našim primjerima:
DODATNE MOGUĆNOSTI
Od dodatnih mogućnosti u Samsungu su preuzeli ono najbolje što nudi konkurencija - art filtere kao kod Olympusa i automatske panorame kao kod Sonyja. Budući da smo se već igrali i s jednim i s drugim na fotoaparatima koji su takve mogućnosti prvi donijeli na tržište, sa Samsungom NX200 smo pokušali napraviti noćnu panoramu iz ruke u uvjetima s jako malo svjetla:
ZAKLJUČAK
Dakle, savršen nije, ali nije ni daleko od toga.
Kao prvo, kvaliteta fotografija je unatoč onih 20 megapiksela odlična čak i u noćnim uvjetima. Boje su baš onakve kakve trebaju biti, ekspozicija također, šuma je malo, a detalji su svejedno solidno sačuvani i pri višim ISO vrijednostima - djeluje kao da je jednostavno sve tamo gdje bi i trebalo biti. Točno to je i dojam koji Samsung NX200 ostavlja u korištenju - bit će lagan za snalaženje amaterima koji će s njim svejedno dobijati odlične fotografije (barem što se tiče kvalitete slike, za odlične fotografije se bez obzira na fotoaparat ipak nešto mora i učiti), a napredni korisnici će cijeniti lako dostupne pune manualne kontrole koje su točno tamo gdje ih i očekujete.
Samsung NX11 nakon korištenja je ostavio prazninu koja je dolaskom NX200 popunjena. NX200 je fotoaparat koji jednostavno funkcionira i ima smisla te vam uz to daje i kvalitetne fotografije, što je upravo ono što od fotoaparata i tražimo. Ako tome dodamo i sve veću ponudu odličnih objektiva, vidljivo je da (i s fotoaparatima) Samsung ide u pravom smjeru i ako su htjeli ciljati na sam vrh mirrorless tržišta, s NX200 napravili su najbolji mogući potez prema ostvarenju tog cilja.
-
Naziv:Samsung NX200
-
Dimenzije:117 x 63 x 36 mm
-
Težina:223 grama
-
Dijagonala i rezolucija:3 inča, 614,000 točaka
-
Tip i kapacitet:Li-Ion, 1100 mAh
-
Broj okidanja (CIPA standard):330
-
Megapiksela:20,3
-
RAW format:Da
-
Stabilizacija:Ne
-
Kontinuirano okidanje:7 fps
-
Tip:Izmijenjivi, Samsung NX mount
-
Rezolucija (fps):1920x1080 (30 fps)
-
AF točaka:15