VPN je kratica za virtualne privatne mreže, koje su poput stvaranja kriptiranih tunela između vas i pružatelja VPN usluga. To je način da se zaštitite od prisluškivanja, pristupite sadržaju s geografskim ograničenjem ili zaobiđete cenzuru (s različitim stupnjevima uspjeha, ovisno o VPN-u kojeg koristite).
Iako gornja definicija sugerira da biste mogli biti upleteni u kriminalne aktivnosti, to jednostavno nije tako. Danas vaš identitet postoji online, zajedno s financijskim podacima, pristupom sadržajima i većinom vašeg rada. Važno je imati sve zaštićeno, pogotovo kada ste povezani s javnim Wi-Fi mrežama u kafićima, zračnim lukama, hotelima, ili drugim javnim prostorima. Ako to činite često, onda bi bilo poželjno koristiti VPN, osim ako nemate problem da vam nepoznati ljudi vršljaju po podacima.
Postoje i drugi razlozi za korištenje VPN-a. Primjerice, Netflix i YouTube ponekad znaju ograničiti prikazivanje nekog sadržaja samo u određenoj regiji. Ako upišete naziv toga u tražilicu, dobit ćete odgovor "sadržaj nije dostupan u vašoj regiji". Koristeći VPN, možete prikriti svoju lokaciju. Ako VPN ima servere u SAD-u, usluge koje koristite "misle" da ste ondje, a ne u svom stanu, gdje god on bio. VPN je također koristan ako trebate skriti identitet prilikom korištenja peer-to-peer usluga, poput BitTorrenta. Vaš pružatelji internetskih usluga mogu vidjeti podatke koji putuju VPN-om, ali ne i kamo oni odlaze ili otkuda dolaze. To je korisno jer dodaje još jednu razinu privatnosti, ali i zbog toga što neki operateri guše promet preko BitTorrenta.
Kako doći do VPN-a? Postoje stotine besplatnih VPN servisa, iako je upitno koliko pojedini pružaju zaštite vašim podacima. Ako ste stvarno zabrinuti za svoju sigurnost na webu, onda se ne biste trebali oslanjati na nešto besplatno. No, to ne znači da nema dobrog besplatnog VPN-a. Ipak, pripazite, jer su puni mana, poput ograničenog pristupa ili reklama.
Najpoznatiji je TunnelBear, a dostupan je na svim poznatijim računalnim i mobilnim operativnim sustavima. Pruža 500 GB mjesečno, što i nije baš za gledanje filmova, ali može se iskoristiti za, recimo, Spotify, koji kod nas nije dostupan. Ako želite neograničen pristup, platite 8 dolara mjesečno (oko 60 kuna) i imat ćete ga. Ako želite nešto skroz besplatno, uzmite browser Opera s integriranim VPN-om, koji je, doduše, spor i ima malen broj dostupnih zemalja za pregled.
Ako vam nije problem "odriješiti kesu", a želite vrhunsku uslugu, držite se provjerenih imena. Tu spadaju NordVPN, ExpressVPN i Private Internet Access. Za cijenu od 40 do 100 dolara godišnje (300 do 700 kuna), dobit ćete sve što vam treba. Ako i dalje mislite da su vam podaci na webu ugroženi, uzmite neki od ova tri VPN servisa, naročito ako često putujete.
Kad ste našli VPN servis koji vam odgovara, potrebno je instalirati ga na računalo ili pametni uređaj. Postoje uputstva za korištenje, ali sve se svodi na tri laka koraka.
1. Nađite mrežne postavke na uređaju:
Windows 10: Postavke -> Mreža i internet
MacOS: Postavke sustava -> Mreža
Android: Postavke -> Više
iOS: Postavke -> Općenito
2. Kliknite na opciju VPN, a zatim ju konfigurirajte pomoću postavki koje ste dobili od vašeg pružatelja VPN usluga.
3. Upišite podatke za prijavu, uključujući korisničko ime i lozinku, koje ste postavili na stranici pružatelja VPN usluga.
.