1. Osamdesete - Siemens C1
Apsurd je što ova kutija izgleda zastarjelo i glomazno, a da je pritom jako kul. Ovakve "telefonske centrale" teško ćete pronaći u oglasnicima jer već spadaju među raritetne muzejske primjerke. Kada su bili dostupni u trgovinama koštali su par tisuća maraka, bez uključene "šok cijene" za prvi pretplatnički telefonski račun. U slučaju da ste ludi za ovakvom retro stvarčicom, a nema šanse da je pronađete, uvijek možete kupiti prastari Panasonic bežični telefon i tvrditi da se radi o mobitelu koji je radio na Cronetu.
.
2. Najpoznatiji preklopni poslovni mobitel - Motorola StarTac
Ovaj statusni simbol prvi put predstavljen 1996. godine težio je tada nevjerojatnih 88 grama. Danas ćete za ovaj uređaj možda pronaći punjač na oglasniku. Ako ste pak vlasnik jednog originalnog StarTaca, bilo bi dobro da mu nabavite novu bateriju i upogonite ga SIM karticom. "Klik" koji se čuje prilikom rasklapanja i dalje je jedinstven.
.
3. Najozbiljniji poslovni mobitel - Nokia Communicator
Obični smrtnici poput nas početkom ovog milenija mogli su vidjeti tada novu Nokiju Communicator samo u filmovima. U vrijeme kada je postojao samo GPRS, a internetom se na mobitelu moglo eventualno surfati preko W@P-a, ovaj uređaj predstavljao je vrhunac tehnologije. Za podešavanje e-mail računa i postavki povezivanja na internet trebao vam je specijalizirani inženjer, ali Communicator je i dalje bio svemoćan.
.
4. Prvi s dva ekrana - Samsung A300
Prije dolaska mobitela s ekranima u boji, prestiž je dolazio s dva ugrađena zaslona na jednom (preklopnom) mobitelu. Popularno zvan "vešmašina", Samsung A300 bio je lijep mobitel čistih linija, srebrnog pokrova s okruglim prednjim ekranom koji je čak nudio i osvjetljenje. Bilo je to vrijeme kada su Samsung mobiteli dolazili u paketu s dvije baterije.
.
5. Prvi mobitel s ekranom u boji - Sony Ericsson T68i
2002. godine mobiteli u boji bili su čudo jednako kao da danas u ruke dobijete potpuno savitljiv OLED zaslon. Kada smo ga prvi puta primili u ruke, još i prije nego što je tada stigao u prodaju, divili smo se kako u tako maleno kućište može stati ekran u boji. Danas su zasloni na mobitelima bolji nego oni na HDTV-u.
.
.
6. Buntovnik bez razloga - Bang & Olufsen Serenata
Ovo je mobitel koji je svoju cijenu jeftinijeg polovnog auta vraćao tolikom disfunkcionalnošću da se preko njega nije moglo potrošiti ništa, jer bi tipkanje i biranje broja trajalo satima. Ipak, bio je čudo dizajna s audiofilskim melodijama zvonjave. Baš za ekscentrične umjetnke koji ionako prodaju svoje umjetnine za basnoslovne iznose, a djela im često izgledaju kao komad otpada.
.
7. Najljepši mobitel do sada - Nokia 8800
Nokijina 8xxx serija uvijek je predstavljala vrhunske uređaje, a jedinstven dizajn i nevjerojatno preciznu završnu obradu doživjela je u modelu Nokia 8800. Kada je izašao, svi kriminalci, poduzetnici i likovi s estrade imali su 8800. Dugi niz godina cijena rabljenih primjeraka nije padala ispod tisuću eura, a ovakav dizajn od tada pa do danas više nismo susreli.
.
8. Retro top model - Nokia N95 8GB
Moćna i slavna Nokia svoj vrhunac zapravo je doživjela 2008. s modelom N95 8GB. Prvi iPhone tada je već bio u produkciji, ali nitko nije očekivao da će svi poluditi za njime i da će biti prodan u 300 milijuna primjeraka, jer im je to bio prvi mobitel u povijesti. Tada smo se divili brojci od 20 milijuna u koliko je prodana 5 tisuća kuna vrijedna Nokia N95 8GB sa čak 5 megapikselnom kamerom.
.
9. Apple iPhone
Krajem 2007. među prvima u Hrvatskoj isprobali smo prvi model iPhonea koji zapravo nikada službeno nije bio dostupan kod nas u prodaji. Odmah nas je iznenadila preciznost zaslona na dodir, kao i jednostavnost sučelja. Apple do danas možda nije previše odmakao od oblika i koncepta sučelja, ali samo zato što su od prve jako dobro pogodili. Imati prvi primjerak koji je uz to još i funkcionalan prava je kolekcionarska vrijednost.
.
10. Prvi Android OS mobitel - HTC Dream (T-mobile G1)
Jedan od najnovijih s ove liste izgleda danas neugledno i prastaro. Još početkom 2009. testirali smo prvi mobitel s tada novim i nepoznatim Google Android OS-om u inačici 1.6. Izradio ga je HTC za T-mobile pa uređaj nosi dva imena: HTC Dream i T-mobile G1. S obzirom na današnju popularnost Android OS-a, imati prvi primjerak ne samo da je kolekcionarska vrijednost, već i ponos svakog pravog geeka.
.
.
Više o temi mobitel.