Kompaktni fotić za video snimanje
Prije svega, morate paziti da željeni kompakt snima Full HD video (često viđamo jeftine fotoaparate koji nemaju tu mogućnost). Poželjan je i veći senzor kakav primjerice imaju napredni kompaktni fotoaparati poput Canona PowerShot S100 (ili PowerShot S110 ili novog PowerShot S120), Nikona Coolpix P330, Olympusa XZ-2, Samsunga EX2F, Panasonica DMC-LX7 itd. Veći senzor znači više svjetlosti i bolji video u situacijama s manje svjetla.
Cijene naprednih kompaktnih fotoaparata kreću se oko 3000 kn. Vjerojatno "najnapredniji" u klasi je Sonyjev CyberShot DSC-RX100 (uskoro dolazi u poboljšanoj Mark II verziji) koji snima Full HD video pri 60 sličica u sekundi (fps) na još veći senzor dijagonale 1" (ali za njega morate izdvojiti gotovo 5000 kuna).
Kupnju ultrazum fotoaparata za snimanje videa ne bismo preporučili iz više razloga. Prvi je to što su njihovi senzori najčešće vrlo maleni kao i u najjeftinijim kompaktima, a cijena im je slična cijeni naprednih kompakta koji imaju značajno bolju kvalitetu video slike. Drugi razlog je to što je kod snimanja videa jedna od najčešćih grešaka trešnja kamere, što je pogotovo izraženo na većim fokalnim duljinama (većem zumu). Zato bi za snimanje s dugim zumom morali koristiti stativ (što i inače preporučujemo za snimanje videa).
Kvaliteta videa koju možete dobiti s naprednim kompaktnim fotoaparatom znatno je bolja od one koju daje Full HD kamera naprednog mobitela. Također, slika će biti bolja i od webkamere pa jedino konkurira GoPro kamera koja možda i daje bolju kvalitetu videa, ali u tom slučaju nemate napredan kompaktni fotoaparat. Treba spomenuti i da s kompaktnim fotićima koji imaju fiksni, nepromijenjivi objektiv nećete moći dobiti video sliku sa zamućenom pozadinom, što možete dobiti s fotoaparatom koji ima izmijenjive objektive (iznimka od ovog pravila je Sony DSC-RX1 komapkt s Full Frame senzorom, ali i cijenom od 20-ak tisuća kuna).
Naša preporuka: Sony Cyber-Shot RX100
Best Buy: Canon PowerShot S100
.
Mirrorless fotoaparat za video snimanje
Maleni i kompaktni fotoaparati koji imaju mogućnost izmjene objektiva zovu se mirrorlessi. Tako su Sonyjevi NEX modeli poput NEX-6 ili NEX-5 iznimno popularni baš u video krugovima. Naime, za njihov E-mount navoj postoje adapteri ($30 do $80 na eBayju) za praktički sve objektive ikad proizvedene. Ogroman broj objektiva ima vrhunsku optiku i nisku cijenu, što je ključ za dobivanje vrhunske kvalitete slike. Takvi objektivi nemaju autofokus, ali to za video i tako nije bitno jer se lako nauči korištenje manualnog fokusa. Dobar izbor mogli bi biti i Olympusovi OM-D modeli s vrhunskom stabilizacijom slike ili napredniji PEN E-P5.
Za Sony E-mount (NEX mirrorlessi), micro 4/3 (Olympus i Panasonic mirrorlessi) te Fuji X mount također postoji i gotovo magični Metabones Speed Booster, adapter preko kojeg možete koristiti objektive namijenjene Full Frame aparatima uz veću blendu nego je originalno imaju. Ako želite snimati slow-motion video, onda su dobar izbor Nikonovi modeli serije 1 jer uz smanjenu rezoluciju nude brzine snimanja poput 400 fps u rezoluciji 640x480 piksela (kao u Nikonu 1 V2).
Najbolji mirrorless za snimanje videa je Panasonic Lumix DMC-GH3 koji i jest namijenjen baš za video. Problem je što on košta preko 16000 kuna, dok ćete za Sony NEX-6 ili Nikon 1 V2 morati izdvojiti oko 6000 kuna. Prema posljednjim podacima s interneta navodno novi Panasonicov Lumix DMC-GX7 snima jednako kvalitetan video kao i DMC-GH3, ali za cijenu koja je značajno niža, tj. u klasi spomenutih Sonyja i Nikona.
Kvaliteta video snimki koju možete dobiti s nekim od navedenih mirrorless fotoaparata blizu je onome što će vam dati i Full Frame DSLR fotoaparat. Razlika je prije svega u ergonomiji (mirrorlessi su dimenzijama manji i lakši), kao i u tome što se Full Frame aparatima lakše dobije zamućena pozadina, posebice s kvalitetnim i oštrim objektivima.
Naša preporuka: Panasonic Lumix DMC-GH3
Best Buy: Sony NEX-5R
.
DSLR fotoaparati za video snimanje
Što se tiče DSLR fotoaparata za snimanje videa (kao što su Nikon D3200, D5200, D7100, Canon EOS 70D, EOS 7D, itd.) oni će vam naspram mirrorlessa dati bolju ergonomiju, dok će neki specifični modeli (kao Sony SLT-A77) omogućiti brži autofokus za vrijeme snimanja videa te možda veći broj vanjskih priključaka. DSLR je možda lakše držati i teži je pa bi u praksi stabilizacija mogla biti bolja nego s mirrorlessom. Drugih prednosti gotovo da i nema, jer DSLR-ovi imaju gotovo iste dimenzije senzora kao i mirrorlessi, dok je ponuda objektiva slična.
Već spomenuti SLT-A77 nudi vrhunski Full HD video pri 60 fps s brzim autofokusom kao i kod fotografiranja. Uz to ima i zaslon zakretan u svim smjerovima što može biti korisno kod snimanja videa. Sony SLT-A77 košta oko 8000 kn. Razlog zbog kojeg Sonyjevi modeli imaju brzi autofokus za vrijeme snimanja videa je to što se tehnički ne radi o DSLR-ovima, nego o Sonyjevom SLT dizajnu.
Jeftinija opcija bez brzog autofokusa je Nikon D5200 koji zbog odličnog Toshibinog senzora snima izvrstan Full HD video (60 fps). Njegova cijena je nešto ispod 5000 kuna za samo tijelo fotoaparata, odnosno nešto iznad 5000 kuna ako ga kupite s kit objektivom. Novi Canon 70D trebao bi imati izvrstan autofokus za snimanje videa jer ima Dual Phase Detection.
Kvaliteta video snimki s DSLR fotoaparata trebala bi biti vrhunska, ali za to je potrebno i nešto učenja. Naime, mogućnosti manualnog podešavanja su ogromne, a DSLR će pred vašim potencijalnim klijentima izgledati puno ozbiljnije od mirrorless fotoaparata. DSLR-ovi imaju i nešto veću ponudu objektiva.
Naša preporuka: Sony SLT-A77
Best Buy: Nikon D5200
.
Full Frame DSLR za video snimanje
Za nabavku ovakvog fotoaparata prije svega morate imati nešto više novca. Za 21000 kuna možete kupiti SLT-A99 koji je vrlo sličan SLT-A77 modelu, ali ima Full Frame senzor koji sa sobom donosi i puno bolju kvalitetu slike, pogotovo u uvjetima s malo svjetla. To je ujedno i najveća prednost i kod svih ostalih Full Frame aparata uz puno lakše dobivanje zamućenih pozadina.
Najveću preporuku na ovom polju zaslužuju Canonovi modeli. Njihov Canon 5D Mark II i Mark III koriste mnogi filmaši što dovoljno govori o vrhunskoj kvaliteti videa koju taj aparat daje. Dodatna prednost je i što su hakeri iz Magic Lantern tima razvili nevjerojatno koristan softver (na blogu LensRentals procijenili su kako je Magic Lantern dovoljno stabilan da ga možete instalirati na svoje primjerke 5D Mark III). Magic Lantern na Canonu 5D Mark III omogućuje snimanje videa u čistom RAW formatu, što je do sada bilo rezervirano samo za vrlo skupe profesionalne video kamere. Za ovo su potrebne najbrže moguće Lexarove 1000x CF memorijske kartice (kada bi postojale dovoljno brze kartice Canon 5D Mark III bi uz Magic Lantern mogao snimati i RAW video u 4K formatu).
Ako želite snimati video na ovako visokoj razini onda vam vrhunski fotoaparat nije dovoljan. Full Frame DSLR-ovi u odnosu na kamere imaju odličnu kvalitetu slike za relativno nisku cijenu, ali zato nisu ergonomski prilagođeni snimanju videa. Nisu svi DSLR-ovi jeftini u odnosu na kamere, pogotovo ako su prilagođeni isključivo snimanju videa poput Canona EOS 1D C. On snima video u 4K rezoluciji (4 puta većoj od Full HD-a). Jedini problem je što 1D C stoji više od 10000 eura. Za vrhunske rezultate trebali bi vam i objektivi prilagođeni videu koji su puno skuplji od fotografskih ekvivalenata, Follow Focus sustavi, razni rigovi za stabiliziranje fotoaparata, a još nismo ni došli do elemenata poput kvalitetne rasvjete...
Zaključak je da se danas video vrlo visoke kvalitete može snimati čak i jeftinijim fotoaparatima, ali ako želite vrhunske rezultate bez kompromisa, to ćete uz malo truda i učenja dobiti s nekim od Full Frame fotoaparata. Treba vam i par boljih objektiva. Dobra vijest je što su ove godine Full Frameovi došli na 15-ak tisuća kuna (Canon EOS 6D i Nikon D600). Prednosti Full Framea nad ostalim prethodno spomenutim fotoaparatima već smo naveli. Ukratko - lakše je dobiti zamućenu pozadinu i bolju sliku u uvjetima slabijeg osvjetljenja, dok je autofokus više-manje isti kao i kod običnih DSLR i mirrorless fotoaparata. Također, Full Frame DSLR-ovi imaju brojne mogućnosti povezivanja i nadogradnje dodatnom opremom.
Naša preporuka: Canon EOS 1D C
Best Buy: Canon EOS 5D Mark III
.
*Fotomobiteli za video snimanje
Iako naslov teme upućuje samo na fotoaparate za snimanje videa, mobiteli svakim danom toliko napreduju da ih je teško izostaviti, makar u samo par rečenica. Prvi vrijedan spomena novi je Apple iPhone 5S koji za sada jedini nudi snimanje slow-motion HD videa (pri 120 sličica u sekundi). Drugih na listi ima nekoliko, od Samsunga Galaxy S4 Zoom sve do Nokia Lumije 1020, dok se izdvaja novi LG G2 koji za sada jedini nudi Full HD video pri 60 fps. Sigurno je da će kamere na mobitelima dostići one na kompaktnim fotoaparatima, no u ovom trenutku ne nude napredne opcije podešavanja.
Glavni nedostatak mobitela naspram fotoaparata što se tiče videa jest činjenica da u mobitel ne stane velik senzor koji nudi dubinsku oštrinu (zamućenu pozadinu) i nema mogućnosti dodavanja različitih objektiva.
.
Naslovna fotografija: Anton Oparin (Shutterstock)
Više o temi video.