

Za početak, HDR je kratica za visoki dinamički raspon, a najlakše bi ga bilo objasniti kao širi kontrast boja od uobičajenog. Naravno, cijela priča je mnogo kompleksnija, jer ono što HDR daje su bolje pikseli, u smislu da svijetle bijele boje budu svjetlije, da tamne boje budu tamnije i da 10-bitne ploče konačno prikazuju čitavu milijardu boja. Važno je shvatiti da HDR može imati mnoge oblike, baš kao što HD definira skup razlučivosti.
Vrsta visokog dinamičkog raspona koju vaš TV prijemnik može prikazivati, ne bi trebala biti zamijenjena s HDR fotografskim opcijama koje su nedavno dodane u pametne telefone. Obje rezultiraju slikama koje imaju veći kontrast svjetla i tame, ali način na koji to rade nešto je drugačiji. Kod videa i dalje dobivate prošireni omjer boja i kontrasta u boji, ali to ne dobivate kombiniranjem više slika. Sve to ima veze s načinom na koji se slika prikazuje na zaslonu i izvornim sadržajem koji se koristi za to.
Dok se na standardnom zaslonu sve ispod određene svjetline prikazuje u istoj nijansi crne, raspon HDR zaslona ide dalje, omogućujući vam da prepoznate razliku između nečega što je zaista stvarno crno i nešto što je zatamnjeno. Zbog toga ga sve više koriste filmski producenti i dizajneri u Hollywoodu, ali i u drugim velikim audio-vizualnim centrima. HDR donosi medije bliže onome što ljudsko oko vidi, i tako stvara realnije slike, od prizora oplahnutim sunčevom svjetlošću, do noćnih snimaka na gradskim ulicama.
Tako se naviknete istodobno vidjeti pojedinosti u sjeni i najosvjetljenije detalje i onda shvatite da su standardne slike malo dosadne i isprane. HDR ima nekoliko aduta u odnosu na standardni prikaz te postoji nova razina dinamike slike. Kad smo krenuli od standardne definicije do HD-a, veličine ekrana su bile puno manje, a dodatni pikseli bili su dovoljni za preoblikovanje slike. Sad su ekrani toliko veći da nije dovoljno dodati više piksela, već postoje i drugi aspekti koji se mogu poboljšati. Ovdje HDR daje dodatne boje, bolju jasnoću u sjenama, a naglašavanje detalja je suptilno, ali značajno te donosi puno više vizualno zadovoljavajuću sliku nego što to može učiniti dodavanje piksela.
.
HDR je krajnja tehnologija pa svaki korak od stvaranja do distribucije na zaslonu vašeg TV-a mora biti kompatibilan s HDR-om, što znači da ga stariji televizori ne mogu prikazati. Pri kupnji TV-a možda ćete primijetiti logotip Ultra HD Premium. To znači da zaslon nudi razinu performansi koja je zajamčena kako bi najviše iskoristila HDR izvor. U specifikacijama mora imati 3840x2160 piksela (iako se ne razlikuje od bilo kojeg drugog UHD zaslona), te mora prikazati veliki broj jedinstvenih nijansi boja unutar slike.
Drugi ključni podatak je omjer kontrasta od najmanje 1000 nita vršne svjetline i manje od 0,05 nita crne razine. Nit je pojam kojeg je TV industrija usvojila kako bi naznačila svjetlinu zaslona. 1 nit je približno jednak svjetlosti koju daje jedna svijeća, stoga je usporediv s mnogo poznatijom mjernom jedinicom - kandelom. Većina TV ekrana danas nudi između 300 i 500 nita, što daje dobru predodžbu o svjetlosti potrebnoj za prikaz HDR-a. Gornji podatak se odnosi na LCD i LED zaslone, a za OLED zaslone (koji imaju nižu svjetlinu i znatno nižu razinu crne boje od LCD-a) 540 nita je vrhunac svjetlosti, a imaju i manje od 0,0005 niti crne razine.
Većina LCD-a po specifikacijama ne može dobiti premium oznaku, a budući da proizvođači nisu obvezni otkriti broj nita ili omjer kontrasta, odlučuju za zaslone bez Premium oznake koji imaju dovoljno svjetlosti i kontrasta kako bi pružili značajnu HDR sliku. No, ta HDR slika neće biti onakva kakvu ju je tvorac zamislio, što znači da ni krajnji korisnici neće moći vidjeti čitav raspon boja.
Ultra HD Premium znak može se koristiti i na Ultra HD Blu-ray reproduktorima i diskovima, jer je HDR obvezan dio specifikacija Ultra HD Blu-raya. UHD ekrani bez HDR kompatibilnosti i dalje će pokazivati 4K sliku u SDR-u (standardnom dinamičkom rasponu) iz Ultra HD Blu-raya, ali neće moći pristupiti HDR metapodacima koji se nalaze unutar slike. S ponudom brzina prijenosa od 100 Mb/s (otprilike pet puta veći od prijenosa videozapisa), Ultra HD Blu-ray najbolji je za isporuku HDR proizvoda.
.
Svi HDR zasloni mogu prikazati ono što se naziva HDR10, koji ima istu specifikaciju kao i standard UHD Premium. To je obavezno za sve Ultra HD Blu-raye, a pojavljuje se i na HDR dramama koje emitiraju Netflix i Amazon. No, postoji još jedan razlog za pažnju pri kupnji određenog branda HDR zaslona, a sve se svodi na činjenicu da su kreatori sadržaja upotrebljavali nekoliko vrsta HDR-a.
Dolby ima rivala standarda HDR10, nazvanog Dolby Vision, koji ima povećanu dubinu boje i do 10.000 nita svjetlosti (što je daleko sjajnije od bilo kojeg TV prijemnika). On također nudi značajku poznatu kao "dinamičko mapiranje tonova" koja prilagođava svjetlinu i kontrast scene ovisno o tome koliko svijetli ili mračni tonovi moraju biti. Samo zasloni i reproduktori opremljeni dekodiranjem Dolby Visiona moći će prikazati "poboljšanu" verziju njihova HDR-a, a LG je jedini veliki proizvođač koji ga nudi.
Netflix i Amazon koriste Dolby Vision, a nekoliko studija nudi UHD Blu-ray s ugrađenim standardom. Dobra vijest je da većina sadržaja u Dolby Visionu sadrži metapodatke HDR10, pa ako je vaš TV označen HDR-om, zajamčeno je da ćete dobiti HDR iskustvo.Kada, ili ako drugi proizvođači budu nudili Dolby Vision, on neće biti dostupan kao nadogradnja softvera na postojeće modele, pa ako danas kupujete TV koji ne podržava Dolby Vision, imajte na umu da to nikad ni neće moći.
Nedavno je Samsung objavio nadograđeni HDR10 standard pod nazivom HDR10+, koji dodaje dinamičko mapiranje zvuka s Dolby Visiona na HDR10. Međutim, trenutačno je HDR10+ ograničen na Samsungove ovogodišnje serije TV-a i sadržaj iz Amazon Prime Instant Videa, pa nije baš tako široko rasprostranjen kao i drugi standardi. Technicolor i Philips zajednički rade na sustavu koji stvara i isporučuje HDR i normalne verzije istodobno. Ispravan sadržaj automatski će se odabrati kako bi se prilagodio vršnoj svjetlini zaslona i dinamičkom rasponu. Konačno, BBC i NHK Japan zajedno su razvili verziju HDR-a, nazvanu Hybrid Log Gamma, koja se može koristiti u konvencionalnim emisijama. Zanimljivo je da je obrnuto kompatibilan, što znači da ako SDR televizor primi HDR signal, on će i dalje moći prikazati sliku, iako ona nije HDR.
.
Najkraće rečeno, HDR donosi kino na TV ekrane. Ne možemo čekati vrijeme kada će TV-postaje prihvatiti HDR iz istih razloga. Zamislite prijenos nogometne utakmice uživo sa stadiona podijeljenog na sjenoviti i osunčani dio bez iznenadnog skoka u ekspoziciji (onaj nagli fleš koji omamljuje) dok lopta ulazi u osunčani dio terena.
Kinematografski će to imati veliki učinak, s redateljem koji više ne treba birati između izlaganja sjenama ili sunčevom svjetlu. U roku od godinu ili dvije vjerojatno će biti moguće reći da je HDR konačno stavio "ultra" na gledanje UHD-a, a sva pitanja vezana uz različite standarde bit će riješena.
Većina proizvođača hardvera podupire HDR10 (službeni standard), ali Dolby je moćna sila i ima kreatore sadržaja na svojoj strani. Nije nemoguće da će oba standarda i dalje postojati (ipak Dolby i DTS dijele Blu-ray audio tržište), ali siguran izbor je TV s Dolby Visionom, jer HDR10 uvijek može biti prikazan na njemu, dok se Dolby Vision ne može dodati putem ažuriranja firmvera. Nadamo se, zbog potrošača, da će se i to što prije dogoditi.
Osim toga, bez obzira na fascinaciju gledatelja, neki će se teško priviknuti na jarkost i bogatost boja koju HDR pruža. Stoga će se vjerojatno vraćati nešto tamnijim i nedorečenijim prikazima, smatrajući da su boje u HDR-u preinvazivne za ljudski vid te da "izvlače oči", odnosno brže ih umaraju. Svaki monitor ili TV to čini, tako da ovo ne treba gledati kao posebnu manu HDR-a, već kao "urođenu deformaciju".
.
Više o temi HDR.
Usporedi.hr za ispravan prikaz sadržaja ova stranica koristi anonimizirane kolačiće. U svakom trenutku možete kontrolirati i konfigurirati postavke kolačića u vašem Internetskom pregledniku. Više o kolačićima i Uvjetima korištenja te prikupljanja i obrade podataka o našim korisnicima, možete pročitati u Uvjetima korištenja.
Usporedi.hr je web-stranica dostupna na adresi http://www.usporedi.hr. Vlasnik stranice je tvrtka Usporedi d.o.o., Kninski trg 9, 10000 Zagreb, Hrvatska, OIB: 79092006943 www.usporedi.hr, email: admin@usporedi.hr, Poslovna banka: PBZ dd, žiro racun: 2340009-1110365335 Društvo je upisano u registar Trgovackog suda u Zagrebu. Temeljni kapital društva iznosi 20.000,00 kn i uplacen je u cijelosti. Direktor Matko Pecotic, zastupa društvo samostalno. ISSN 1849-0247 | Glavni urednik: Matko Pecotić | Online od 2007.
Kada posjetitelji napišu komentar na web-stranici mi prikupljamo podatke prikazane u formi komentara, IP adresu posjetitelja kao i string korisničkog agenta preglednika kako bismo lakše detektirali spam. Moguće je da je anonimiziran string kreiran iz vaše adrese e-pošte (koji se također zove hash) dostavljen Gravatar servisu kako bi provjerili koristite li ga. Pravila privatnosti Gravatar servisa dostupna su ovdje: https://automattic.com/privacy/. Nakon odobrenja vašeg komentara, vaša profilna slika je javno vidljiva u kontekstu vašeg komentara.
Ako prenesete sliku na web-stranicu, trebali bi izbjegavati prijenos slika koje imaju ugrađene podatke o lokaciji (EXIF GPS). Posjetitelji web-stranice mogu ih preuzeti i izdvojiti bilo koje podatke o lokaciji iz slika sa web-stranice.
Putem kontakt maila, korisnici nam se mogu direktno javiti. Poslane podatke iz kontakt forme čuvamo određeno vrijeme zbog usluga korisnicima, ali ih ne koristimo za marketinšku namjenu.
Ako napišete komentar na našoj web-stranici, možete odabrati da spremite ime, adresu e-pošte i web-stranicu u kolačiće. Ovo je kako bi vam olakšali ponovno komentiranje, da ne morate ponovno unositi te informacije. Ovi kolačići traju godinu dana. Ako imate račun i prijavite se na ovu web-stranicu, postaviti ćemo privremeni kolačić kako bi utvrdili da li vaš preglednik prihvaća kolačiće. Ovaj kolačić ne sadrži osobne podatke i briše se kada ugasite preglednik. Kada se prijavite, također ćemo postaviti nekoliko kolačića kako bi sačuvali vaše podatke o prijavi i vaše postavke zaslona. Kolačići prijave traju dva dana, i kolačići postavki zaslona traju godinu dana. Ako odaberete “Zapamti me”, vaša prijava će trajati dva tjedna. Ako se odjavite s računa, kolačići prijave biti će uklonjeni. Ako uredite ili objavite članak, dodatni kolačić biti će spremljen u vašem pregledniku. Ovaj kolačić ne sadrži osobne podatke i samo ukazuje na ID objave članka koji ste upravo uredili. Kolačić istekne nakon 1 dana.
Članci na ovoj web-stranici mogu sadržavati ugrađeni sadržaj (npr. video, slike, članke, itd.). Ugrađeni sadržaj sa drugih web-stranica ponaša se istovjetno kao da je posjetitelj posjetio tu drugu web-stranicu. Ove web-stranice možda prikupljaju podatke o vama, koriste kolačiće, imaju ugrađeno dodatno praćenje od trećih strana, i nadgledaju vašu interakciju s tim ugrađenim sadržajem, uključujući praćenje vaše interakcije s ugrađenim sadržajem ako imate račun i prijavljeni ste na web-stranici.
Za analizu prometa ova stranica koristi Google Analytics, kao i analitički softver na poslužitelju stranice. S kime dijelimo vaše podatke U ovoj sekciji trebate imenovati i navesti sve pružatelje usluga s kojima dijelite podatke web-stranice, uključujući partnere, servise temeljene u oblaku, servise za obradu plaćanja, pružatelje usluga trećih strana, i navesti koje podatke dijelite s njima i zašto. ako je moguće stavite poveznicu do njihovih pravila privatnosti. Po izvornim postavkama WordPress ne dijeli bilo koje osobne podatke s ikome. Koliko dugo čuvamo vaše podatke Ako napišete komentar, komentar i njegovi meta podaci su sačuvani zauvijek. To je zato da možemo automatski prepoznati i odobriti buduće komentare, umjesto da ih držimo na čekanju za odobrenje. Za korisnike koji se registriraju na našoj web-stranici (ako ih ima), mi također pohranjujemo osobne podatke koje navedu u njihovim korisničkim profilima, Svi korisnici mogu vidjeti, urediti, ili obrisati svoje osobne podatke u bilo koje vrijeme (osim što ne mogu promijeniti svoje korisničko ime). Administratori web-stranice također mogu vidjeti i urediti te informacije.
Ako imate račun na ovoj web-stranici, ili ste pisali komentare, možete zatražiti primanje izvozne datoteke osobnih podataka koje imamo o vama, uključujući sve podatke koje ste nam dostavili. Također možete zatražiti brisanje svih osobnih podataka koje imamo o vama. Ovo ne uključuje bilo koje podatke koje smo obavezni držati za administrativne, pravne ili sigurnosne namjene.
Komentari posjetitelja mogu se provjeriti putem automatske usluge za otkrivanje neželjene pošte.
Za više podataka nas možete kontaktirati na e-mail admin@usporedi.hr
Vaše korisničke podatke ne dijelimo trećim stranama, niti ih koristimo u marketinške ili bilo koje druge svrhe.