- Kvaliteta fotografija (APS-C senzor), posebno u mračnijim uvjetima
- Solidno izrađeno tijelo, velik i čvrst grip
- Brzina rada i kontinuiranog snimanja
- Kvaliteta videa i posebno zvuka u videima
- Teško dostupne manualne kontrole
- Nemogućnost namještanja postavki u panoramskom modu
- Malo dostupnih objektiva
- Neintuitivan izbornik
UVOD i KONKURENCIJA
Mirrorlessi su danas najbrže rastuća kategorija fotoaparata jer u malenim dimenzijama nude kvalitetu fotografija na razini "profesionalnih" D-SLR fotoaparata. Sony NEX-5 bio je prvi Sonyjev model u toj kategoriji i odmah nakon predstavljanja postao je jedan od najprodavanijih mirrorlessa - zato što je nudio rekordno maleno kućište, a u njemu vrlo kvalitetan senzor "pune" APS-C veličine.
Sony NEX-5N - službene fotografije
Već spomenuta činjenica da su mirrorlessi danas najbrže rastuća kategorija aparata znači da je u ponudi puno modela. Svi proizvođači osim Canona imaju svoje predstavnike u mirrorless kategoriji, a većinu konkurenata Sonyja NEX-5N smo i testirali: Samsung NX200, Nikon V1 i Olympus EP-3. Od ostatka konkurencije tu je još Panasonic GX1 koji nudi većinu mogućnosti kao i Olympus EP-3 te novi Pentax K-01 kojeg još nismo isprobali, ali sudeći po onom što se može vidjeti na internetu djeluje kao još jedan Pentaxov promašeni dizajn u mirrorless kategoriji.
VOLIMO
- kvaliteta fotografija (APS-C senzor), posebno u mračnijim uvjetima
- solidno izrađeno tijelo, velik i čvrst grip
- brzina rada i kontinuiranog snimanja
- kvaliteta videa i posebno zvuka u videima
NE VOLIMO
- teško dostupne manualne kontrole
- nemogućnost namještanja postavki u panoramskom modu
- malo dostupnih objektiva
- neintuitivan izbornik
KARAKTERISTIKE
- Najavljen: Kolovoz 2011.
- Tip aparata: Mirrorless (EVIL, CSC)
- Dimenzije i težina: 111 x 59 x 38 mm; 269 grama
- Senzor: 16.1 MP; APS-C veličine, CMOS tip
- ISO osjetljivost: Auto, 100 - 25600
- Ugrađena bljeskalica: Ne (dodatna u prodajnom paketu)
- Uzastopno snimanje: 10 fps
- Veličina ekrana: 3.0 inča (7.5 cm); 921,000 točaka
- Vrsta kartice: SD/ SDHC/SDXC, Memory Stick Pro Duo/ Pro-HG Duo
- Baterija: Lithium-Ion NP-FH50
- Rezolucija videa: 1920 x 1080 (60 fps), 1440 x 1080 (30 fps), 640 x 480 (30 fps)
- Povezivanje: USB 2.0 (480Mbit/sec); HDMI (mini tip C)
PRODAJNI PAKET, ERGONOMIJA
Sony NEX-5N na test smo dobili bez prodajnog paketa, ali on je i tako jednak gotovo svakom fotoaparatu koji danas možete pronaći na tržištu. Dakle, uz fotoaparat u kutiji ćete pronaći kabele, uputstva i punjač, i to je manje-više to. SD memorijsku karticu morate kupiti dodatno, ali je njihova cijena danas zaista prihvatljiva.
Ergonomija je tema o kojoj se puno pričalo kod NEX-5. Situacija je vrlo slična i kod NEX-5N. Da prvo kažemo dobre strane - vrlo maleno tijelo još je uvijek vrhunski izrađeno i ostavlja čvrst dojam u ruci. To je još više naglašeno za ovakav fotoaparat velikim gripom koji omogućava vrlo sigurno držanje fotoaparata jednom rukom. Samo zbog te dvije osobine, kad se radi o izradi tijela, Sony je trenutno predvodnik mirrorless klase.
Situacija je doduše malo drukčija kada dođemo do kontrola i njihovog korištenja. Naime, standardnih vanjskih kontrola Sony NEX-5N gotovo i nema. Ako želite fotografirati u manualnom modu, uz pomoć kotačića na stražnjoj strani možete relativno lako mijenjati blendu i ekspoziciju, ali promjena ISO-a je vrlo teška kada su bitne sekunde. Da smo NEX-5N testirali prije godinu dana, sve ovo ne bi uzeli kao veliku zamjerku. Naposljetku, Sony NEX-5N očito je namijenjen korisnicima koji će ga ostaviti u automatskom modu, a svejedno žele vrhunsku kvalitetu fotografija, i taj posao NEX-5N obavlja odlično. Ako želite manualne kontrole, bolje ćete proći s fotoaparatom poput Olympusa EP-3, a ako želite ostati na Sony sustavu, tu je puno napredniji i skuplji NEX-7.
Međutim, ono što se promijenilo u posljednjih godinu dana je dolazak Samsunga NX200 na tržište. Baš kako je Sony pokazao da maleni fotoaparat može imati velik i čvrst grip, a da to svejedno ne narušava dizajn, Samsung je s NX200 pokazao kako fotoaparat namijenjen početnicima može imati diskretno uklopljene a istovremeno vrlo korisne manualne kontrole. Iako je Sony na vrlo visokoj razini, kada se radi o ergonomiji Samsung je podignuo letvicu.
SENZOR
Senzor u NEX-u 5N je dobro poznati Sonyjev 16 megapikselni APS-C veličine. O ovom senzoru smo već u više testova pisali hvalospjeve, a danas se može naći u cijelom rasponu različitih fotoaparata: od Sony mirrorless modela preko modela iz srednje klase Alpha serije (A580, A57), do vrhunskih modela drugih proizvođača poput Pentaxa K-5 ili Nikona D7000. Nije teško shvatiti zašto je ovaj senzor tako popularan - 16 megapiksela je većini korisnika i više nego prihvatljivo, a uz to dobijate vrlo veliki dinamički raspon i visoku kvalitetu fotografija pri visokim ISO osjetljivostima. Prevedeno to znači da možete očekivati odličnu kvalitetu fotografija čak i po noći i u zatvorenim prostorima bez korištenja blica.
OBJEKTIV
Objektiv koji dolazi u kitu sa Sonyem NEX-5N je dobro poznati 18-55mm sa otvorima blende od f/3.5 do f/5.6. To nije baš brzo ali od kit objektiva se ne može ni očekivati bolje, no zato hvalimo odličnu solidnu izradu (metalno kućište), brzi i tihi autofokus te ugrađenu stabilizaciju slike.
Što se tiče samog E-mount sustava objektiva koji idu na Sony NEX fotoaparate, još uvijek ih je malo u odnosu na konkurenciju. Osim kit objektiva, objektivi koje trenutno možete staviti na NEX-5N su:
- 16mm f/2.8
- 24mm f/1.8 (Carl Zeiss objektiv)
- 30mm f/3.5
- 50mm f/1.8
- 18-200mm f/3.5-6.3
- 55-210mm f/4.5-6.3
ZASLON, TRAŽILO
Zaslon na NEX-u 5N je sličan onima kakvi se danas nalaze na većini novijih (i skupljih) fotoaparata - 3.0" dijagonale i preko 900 tisuća točaka znače vrlo čistu sliku. Hvalimo i mogućnost zakretanja unatoč tako malenom tijelu, ali ne hvalimo vidljivost po suncu koja bi mogla biti bolja.
Sony NEX-5N nema ugrađeno tražilo, ali zato možete kupiti dodatno elektronsko tražilo FDA-EV1S. Iako mu je kvaliteta među najboljima na tržištu, cijena od 2199kn će odbiti većinu kupaca.
MEMORIJA i BATERIJA
SD kartice su postale standard pa stanu i u Sony NEX-5N, ali u utor za kartice mogu stati i Sonyjeve Memory Stick kartice. Od konektora ćete uz standardni USB naći i jedan HDMI konektor.
NEX-5N koristi Sonyjevu NP-FW50 bateriju koja omogućava snimanje 430 fotografija uz jedno punjenje (prema CIPA standardu), što je znatno više nego kod bilo kojeg konkurenta. I ne samo to, 430 fotografija već nije daleko od broja fotografija koje uz jedno punjenje smini poluprofesionalni Sony SLT-A77. Velika prednost za Sony u mirrorless kategoriji, ali istovremeno pokazuje i gdje su problemi u nekim drugim kategorijama. Naravno, CIPA standard je jedna stvar, a iskustvo koriđštenja druga. Mi smo u nekoliko sati Sonyjem NEX-5N bez problema napravili preko 1000 fotografija, i još nismo došli ni blizu toga da potrošimo bateriju.
AUTOFOKUS, KONTINUIRANO SNIMANJE
Baš kao što je Samsung sa NX200 pokazao kako se napredne kontrole mogu bezbolno integrirati u fotoaparat namijenjen manje iskusnim korisnicima, tako je i Olympus sa EP-3 pokazao kako mirrorless fotoaparat može imati jako brz autofokus. Autofokus na Sonyju NEX-5N nije spor, daleko od toga, ali ipak nije na razini onog koji smo vidjeli kod Olympusa.
Kontinuirano snimanje je, s druge strane, Sonyjeva jako dobra strana. 10 fotografija u sekundi je jako brzo, a da bi vidjeli o čemu govorimo pogledajte četiri uzastopno napravljene fotografije trbušnog plesa:
Fotografije trbušnog plesa (Sony NEX-5n)
IZBORNIK
Jedna od najvećih mana NEX-a 5 nažalost nije doživjela velike promjene. Izbornik nije loš ako gledate na NEX-5 kao na fotoaparat namijenjen manje iskusnim korisnicima koji ga žele ostaviti u automatskom modu. Zapravo, izbornik sam po sebi nije toliko loš ni za naprednije korisnike, samo prati ergonomiju koja njima jednostavno nije namijenjena.
Podijeljen u šest glavnih kategorija i da bi bilo što naprednije namjestili morate svaki put ulaziti u izbornik pa na u neku od tih kategorija pa tek onda možete doći do tražene funkcije. Ako želite nešto promijeniti "u hodu", ovakav sistem je krajnje naporan.
KVALITETA FOTOGRAFIJE
Na najbitniji dio testa svakog fotoaparata ovaj put nećemo trošiti previše riječi. Razlog je to što je senzor koji se nalazi u NEX-u 5N ne samo toliko dobar nego je i toliko korišten u hrpi drugih fotoaparata koje smo testirali da je o kvaliteti fotografija koje se s njim dobijaju već napisano sve što se može napisati. Ako već niste shvatili, uz NEX-5N možete zaboraviti na kvalitetu fotografija kao potencijalan problem, puno bolje od ovoga trenutno ne možete proći, posebno u mirrorless kategoriji. Uz odlične boje i dinamički raspon, ono što standardno najviše fascinira kod ovog senzora je kvaliteta fotografija na visokim ISO vrijednostima. Da bi to (ponovno) testirali, ovaj put smo se malo poigrali - fotografirali smo nastup trbušnih plesačica paralelno izmjenjujući Sony NEX-5N sa nešto starijim Sonyjem A300. A300 smo držali na ISO 200 vrijednosti i fotografirali u RAW-u, a NEX-5N na ISO 1600 ili ISO 3200 i fotografirali direktno u JPEG-u. Čak i uz pažljivu obradu RAW datoteka, bolji objektiv (50mm f/1.8) i ISO na samo 200, fotografije dobivene NEX-om 5N su još uvijek bile vidljivo i daleko bolje od onih dobivenih Sonyjem A300.
Tehnologija senzora je otišla daleko naprijed, a senzor koji se nalazi u NEX-u 5N je unatoč tome što je već dugo na tržištu, još uvijek na čelu kolone.
VIDEO SNIMANJE i PRIMJERI
Sve češće o video mogućnostima novih fotoaparata ne možemo napisati ništa više od toga da je video jednostavno odličan, i situacija sa NEX-om 5N je otprilike takva. Video u Full HD rezoluciji sa 60 slika u sekundi je nešto na što se nitko ne može žaliti, a ono što bi posebno pohvalili je stereo mikrofon.
Sa Sony NEX-om 5N smo snimili i jedan malo drukčiji video - trčali smo s njim nizbrdo niz stepenice. Klikovi koje čujete u pozadini su poznati "clicking issue" od kojeg je patio ovaj fotoaparat kad je tek izašao na tržište, ali ako ga danas kupite vaš primjerak neće imati taj problem. Međutim, kod ovog videa je NEX-5N nakon prvih nekoliko metara potpuno promašio fokus, čineći neupotrebljivim ostatak videa. Lekcija - kod sličnih videa namještajte fokus manualno.
DODATNE MOGUĆNOSTI
Dodatne mogućnosti su danas "fora" i dodatan razlog za kupnju nekog fotoaparata, a Sony standardno u NEX-u 5N nudi svoje dobro poznate mogućnosti automatskog HDR-a i automatskog snimanja panoramskih fotografija.
Na funkcioniranje HDR-a nemamo nikakvih zamjerki, međutim panoramu smo netipično pokušali napraviti u mračnim uvjetima, i pritom smo naišli na veliko ograničenje. Naime, kod snimanja panorame ne možete ništa namještati manualno, fotoaparat sam odredi sve parametre i to je to. U normalnim uvjetima to nije problem, ali čak i pri snimanju po noći Sony NEX-5N je procijenio da za panoramu nije potrebna brža ekspozicija od 1/500s. Naravno da je čak i uz ISO 3200 i potpuno otvorenu blendu ovo bilo prebrzo da bi se dobila iskoristiva fotografija, tako da smo "zapeli" sa podeksponiranom panoramom.
ZAKLJUČAK
-
Naziv:Sony NEX-5N
-
Dimenzije:111 x 59 x 38 mm
-
Težina:269 grama
-
Dijagonala i rezolucija:3 inča, 920,000 točaka
-
Tip i kapacitet:Li-Ion, 1080 mAh
-
Broj okidanja (CIPA standard):460
-
Megapiksela:16,1
-
RAW format:Da
-
Kontinuirano okidanje:10 fps
-
Tip:Izmijenjivi, Sony E-mount
-
Rezolucija (fps):1920x1080 (60 fps)
-
AF točaka:25
-
Doseg bljeskalice:12 metara
-
Dizajn, ergonomija i kvaliteta izrade8
-
Zaslon i tražilo9
-
Baterija7
-
Senzor i kvaliteta fotografija8
-
Upravljanje, izbornik i brzina rada6
-
Povezivost i pohrana podataka7
-
Video snimanje9
-
Autofokus i bljeskalica7