Televizori - 4K dolazi u punom zamahu
Nakon neuspjelog eksperimenta s 3D tehnologijom, proizvođači su panično tražili razlog zbog kojeg bi kupci potrošili brdo novaca na nove televizore iako su ovi koje već imaju prilično dobri. Novi razlog našli su u 4K tehnologiji i čini se da su ovaj put pogodili. Za one koji još ne znaju, 4K znači rezoluciju od otprilike 4000 piksela po dužoj stranici. Točna brojka u praksi varira oko 3840x2160 piksela, a sve se dodatno zakompliciralo uvođenjem Ultra HD standarda.
Na CES-u se 4K forsirao do krajnjih granica. Apsolutno svi proizvođači imali su 4K televizore, a jedan od najvećih američkih proizvođača, Vizio, pridobio je pažnju medija najavom da potpuno odustaju od 3D-a i fokusiraju se na snižavanje cijene 4K televizora. Prvi rezultat su 4K televizori koji koštaju manje od $1000 u Americi (oko 5.700 kuna, iako to kod nas biva češće 7.600 kn), ali Vizio još ne izvozi u Europu pa ćemo se za jeftini 4K morati još malo strpjeti.
U međuvremenu, nama poznatiji proizvođači su se natjecali tko će napraviti veći i blještaviji 4K televizor. Ove godine u igru su ubacili i zakrivljenost ekrana koja bi nas trebala "dodatno približiti akciji", iako su nam pred koje desetljeće prodavali priču kako zakrivljeni ekrani nisu dobri te su puno bolje rješenje ravni flat screen. Da budemo pošteni - ovi današnji zakrivljeni ekrani zakrivljeni su prema unutra, a ne prema van kao stari CRT-i. Uz zakrivljenost spominjala se čak i savitljivost, jer sigurno svaki dan gledamo TV i mislimo si "joj, koliko bi slika bila bolja da se moj televizor može savijati".
Uz sve to, OLED je još uvijek tehnologija budućnosti koja "evo, samo što nije postala sveprisutna". Mogli bismo povući paralelu s vječnim mladim nadama hrvatske estrade, ali bit ćemo pristojniji od toga.
Dok su se Samsung i LG natjecali u tome tko će prvi predstaviti najveći i najzakrivljeniji Ultra HD 4K TV, po mogućnosti s OLED tehnologijom, LG je uz velike najave vratio iz mrtvih WebOS, a Sharp i Toshiba odlučili su pažnju privući na malo drugačiji način. Toshiba je svoj 4K televizor dodatno raširila u 5K s 21:9 odnosom stranica (kao u kinu), a Sharp je prikazao prototip 8K televizora. Upravo uz Sharp Dolby pokušava razviti tehnologiju televizora budućnosti koja razmišlja malo šire od običnog povećanja rezolucije, a možda će pokušati i vratiti 3D. Ovaj put, na našu sreću - bez naočala.
Na kraju ćemo spomenuti i vječne glasine o Appleovom iTV-u. Nikakvih većih novosti na tom polju nema, ali s dolaskom 4K i OLED-a u masovnu proizvodnju možda je konačno došlo pravo vrijeme za ozbiljno uključivanje Applea u bitku televizora. Jer jedino tako možemo sigurni da će Smart TV napokon postati malo pametniji, čitajte "jednostavniji".
.
Fotići - na zapadu ništa nova
Za ljubitelje fotoaparata CES tradicionalno i nije mjesto pretjerane radosti, pogotovo kada u istoj godini čekamo bijenalni Photokina sajam u Koelnu. Proizvođači prave novitete čuvaju ili za Photokinu ili za japanski CP+ sajam u veljači, dok je CES rezerviran za uređaje masovne elektronike ili prevedeno - gomilu dosadnih kompaktnih fotoaparata.
Najnapredniji fotoaparat prikazan na CES-u bio je Nikon D3300. U odnosu na prethodnika D3200 ne donosi nikakve posebne novosti vrijedne isticanja, a to što je najnapredniji fotoaparat predstavljen ujedno bio i jedan od najmanjih i najjeftinijih DSLR-ova dovoljno govori o samom sajmu.
Usporedba: Nikon D3200 vs. Nikon D3300
Iznenađenje je došlo iz Samsunga predstavljanjem WB2200F - prvog ultrazuma s integriranim vertikalnim gripom. Integrirani vertikalni grip olakšava fotografiranje kada fotoaparat držite, pogađate, u vertikalnom položaju i ostavlja mjesta za veću bateriju, ali istovremeno je zbog njega fotoaparat veći i teži. Inače ga koriste samo vrhunski profesionalni DSLR-ovi poput Canona EOS 1D X ili Nikona D4, a Samsung je napravio prvi ultrazum s istom tehnologijom. Ne pišemo o tome zbog velike inovativnosti jer se zapravo radi o prilično beskorisnom dodatku za ultrazum, nego zbog očitog priznavanja trenda.
Usporedba: Canon EOS 1D X vs. Nikon D4
Korisnici ultrazumove ne kupuju zbog kvalitete fotografija jer su senzori najčešće isti kao u najjeftinijim kompaktima, a ogromni zum (ovaj Samsung ima 60x zum) u praksi se nikad ne koristi. Ultrazumovi se kupuju zato što izgledaju profesionalno, a Samsung WB2200F to najbolje ilustrira. Inače, Samsung nam je u PR objavi za ovaj fotoaparat napisao da se radi o fotoaparatu "za fotografe koji cijene visokokvalitetne fotografije", na što smo se grohotom nasmijali.
.
Tableti i prijenosnici
Jedna od glavnih novosti CES-a bio je Asus Transformer Book Duet, a radi se praktički o 4-u-1 uređaju. Na njemu je ekran odvojiv kao na Asus Transformerima na koje smo navikli, ali ispod velikog 13-inčnog Full HD zaslona krije se pravi Intel Core i7 procesor s 4 GB RAM-a i 128GB SSD-om. U docku s tipkovnicom nalazi se dodatni 1 TB tvrdi disk, a prava novost krije se u tome što pritiskom tipke birate želite li koristiti Android OS ili Windows 8.1. Dakle, možete imati Windows tablet ili Android OS tablet, ili Windows laptop ili Android OS laptop - sve u jednom uređaju.
Od tradicionalnih tableta najviše bure izazvao je Samsung predstavljanjem Pro serije među kojima se ističe Galaxy Note Pro s 12,2-inčnim zaslonom rezolucije 2560x1600 točaka. Glavni konkurent još uvijek se čeka, o Appleovom iPadu Pro šuška se sve češće, a navodno bi trebao imati 12,9-inčni zaslon gotovo 4K rezolucije.
Među prijenosnicima nismo vidjeli ništa pretjerano inovativno, a lijep nam je bio Lenovo Thinkpad X1 Carbon, najlakši 14-inčni ultrabook na svijetu. Kad smo već kod Lenova i oni su imali hibrid (Yoga 2), a ThinkPad 8 bio je jedini pravi Windows 8.1 uređaj koji na nešto liči.
Microsofta na CES-u praktički nije niti bilo. Službeno nije bilo ni Applea ni Googlea, ali o njima se jako puno pričalo i proizvodi povezani s njima mogli su se naći na svakom koraku. Microsoft s druge strane trenutno nije u najboljoj formi, a jedan od glavnih razloga za to može se naći u trakavici oko izbora CEO-a. Steve Ballmer već je pola godine na odlasku, a uprava nikako ne uspijeva naći zamjenika.
.
Mobiteli - želimo li veće ili manje?
Glavna zvijezda među smarpthoneima bila je Sony Xperia Z1 Compact. Konačno je netko proizveo top uređaj s manjom dijagonalom zaslona od 4,3 inča. Trenutno svi proizvođači stavljaju najbolje komponente u uređaje sa zaslonima dijagonale 5 inča, naravno jedina iznimka je Apple. Postoje i manje verzije poput Samsunga Galaxy S4 mini ili HTC-a One mini, ali oni uvijek imaju nešto lošije specifikacije u odnosu na veliku braću. Sony je odlučio promijeniti priču i u 4,3-inčnu Xperiju Z ugradili su najbolje komponente koje imaju.
Usporedba: Xperia Z1 Compact vs. One mini vs. Galaxy S4 mini.
Kad smo već kod Sonyja, čini se da im ide prilično dobro. Novi CEO Kaz Hirai stabilizirao je posrnulog diva i sada se vraćaju kao jedan od vodećih tehnoloških inovatora. Doduše, Playstation 4 im se prodaje lošije nego Xbox One unatoč $100 nižoj cijeni i tome što Microsoft ukupno trenutno nije u formi, ali to nije razlog za zabrinjavanje. Sony ide u pravom smjeru i opet su tamo gdje pripadaju, pri vrhu tehnološke industrije.
Što se tiče ostatka smartphonea na CES-u, trend je bilo sve više phableta. Ime "phablet" konsenzusom je proglašeno groznim, ali nitko nema bolju ideju za naziv 6-inčnih gigantskih smartphonea koji graniče s tabletima. Nove modele imale su tvrtke poput Huaweija i Alcatela, a čak se i HP vratio u igru, ovaj put s Android OS-om.
.
Nosiva tehnologija je (ipak) budućnost
Počeli smo s 4K televizorima koji su bili jedna od glavnih tema CES-a, a završit ćemo s drugom velikom temom - nosivom tehnologijom. Smartwatchevi (pametni satovi) već se dugo provlače kao budućnost i čini se da su konačno dovoljno sazreli da su možda čak i upotrebljivi.
Pebble Steel je smartwatch koji lijepo izgleda (konačno!), a iako nitko još pojma nema čemu smartwatchevi točno služe, naš kolega u redakciji kaže da uživa u svakodnevnom korištenju Samsung Gear-a. Čak ga nosi unatoč odvratnom gumeno-žutom remenu. Doduše, isti kolega kaže da uživa u žutoj Windows Phone Nokiji Lumia 520 pa nećemo dalje komentirati.
Smartwatcheve svi proizvođači ili imaju ili na njima rade - Samsung, Sony, Nokia, Google, pa čak i Qualcomm. Čeka se samo Apple i njihov iWatch, a tu opet imamo uređaj o kojem se već jako dugo šuška i priča, ali nikako da izrone neke konkretnije informacije.
Nosiva tehnologija ne zaustavlja se samo na smartwatchevima. Upravo kada su zamrle priče o Google Glassu koji nikako da dobijemo, Google je otišao korak dalje i pokazao nam pametne kontaktne leće. U međuvremenu Epson s Moverio naočalama ima nešto veću, ali još uvijek jako kul nosivu tehnologiju, a hit CES-a opet su Oculus Rift virtualne naočale. Svi koji su ih isprobali ih hvale koliko god mogu i uvjereni su da se radi o budućnosti unatoč tome što je povijest već puno puta pokazala kako ljudi ne žele nositi tehnološke naprave zbog kojih izgledaju kao idioti, koliko god tehnologija bila kul. Jedini problem s Oculus Riftom je što je već godinama u fazi prototipa i nikako da ga isproba više ljudi.
Od ostale nosive tehnologije vidjeli smo gomilu narukvica u stilu FitBita ili Jawbone UP-a i sve su redom bile dosadne i neinovativne, dok nas je s potpuno suprotne strane oduševilo integriranje tehnologije u automobile. Nakon što je Apple skupio pola industrije automobila u čija će vozila ugrađivati iOS, Google si je s pola godine zakašnjenja prigrabio ono što je ostalo (Volkswagen grupa) i sada prikazuju Audije s integriranim Android OS-om. Strogo govoreći, ne radi se "nosivoj" tehnologiji, ali definitivno se uklapa u trend.
.