Zbrka je nastala zato što su za početak proizvođači kao mjeru uzeli broj horizontalnih linija, znači onih kojih ima manje i dodali slovo „p“ na kraj. Dakle, Full HD ima rezoluciju od 1920 x 1080 linija (ili piksela, prevedeno u jezik fotoaparata) i oznaka za njega je 1080p. Običan HD ima "samo" 720p.
Za sada je dovoljno jednostavno. Problem je u tome što su profesionalne kamere već otišle daleko od te rezolucije i tamo su se uvele nove oznake. Više se kao brojka za oznaku ne koristi broj horizontalnih negovertikalnih linija i to se označava brojem tisuća linija i slovom "K" na kraju. Dakle, 4K ima rezoluciju od 4000 x 3000 linija. Zapravo ih ima nešto više od četiri tisuće, a i ove tri tisuće su ubačene bez nekog smisla jer u praksi to ovisi o formatu videa koji se snima, ali već i s ovim je dovoljno komplicirano. U ovom načinu označavanja, Full HD se gleda kao 2K format, iako mu je prava rezolucija naravno nešto niža od toga. Tu još treba spomenuti i oznaku za broj slika u sekundi koja se označava s "p" isto kao i rezolucija HD videa, samo da bi stvari bile još kompliciranije. Još tu ubacite i hrpu različitih formata slike i formata datoteka u koje se video snima i imate totalnu zbrku.
Bitno je samo da znate kako će se nakon HD-a rezolucija označavati slovom "K", a slovo "p" na kraju ostaje za broj slika u sekundi. I kako stvari stoje, i jedna i druga brojka će jako rasti u odnosu na ono što trenutno koristimo.
CANON JOŠ OZBILJNIJE ULAZI U ARENU
Iako Canon nije novi igrač u svijetu profesionalnog videa, sada su procijenili kako tu ima još više potencijala nego prije i ulažu ogromne resurse u to područje. Kulminacija svega je veliko hollywoodsko predstavljanje najnovije profesionalne kamere – Canona C300. To je novo razvijena kamera s novim senzorom Super 35 formata koji je otprilike veličine onog kojeg možete pronaći u jeftinijim DSLR-ovima, a pratilo ju je pompozno predstavljanje i cijena od 20 tisuća dolara.
Što toliko spektakularno dobijete za taj novac? U odnosu na konkurenciju – gotovo ništa. Novi senzor još uvijek snima u Full HD formatu iako snima Full HD na svaku od primarnih boja (senzori koriste piksele koji hvataju tri osnovne boje) pa onda to spaja, što u teoriji daje bolju kvalitetu slike. U Canonu kažu kako je budućnost u većoj rezoluciji, samo je njihova procjena da se ona trenutno nema gdje iskoristiti, dok kamere sposobne snimati u 4K planiraju izbaciti na tržište u bliskoj budućnosti.
Tu će biti i DSLR fotoaparati koji mogu snimati u 4K, a predstavili su i nove objektive za koje kažu da sudovoljno oštri za 4K senzore, što je ako se sjetite priče o rezoluciji s početka ovog teksta – totalna glupost. 4K još uvijek znači manju rezoluciju od one koju dobijate na fotografijama prosječnog DSLR fotoaparata, a ako Canon ovime želi reći da njihovi fotografski objektivi ne mogu po rezoluciji pratiti njihove fotoaparate, stvarno ne vidimo koji je smisao takvog marketinga, posebno s obzirom na to ideju da neki objektiv može biti nedovoljno oštar za senzor s prevelikim brojem piksela što je urbani mit koji sa stvarnošću nema veze. Dakle, Canon se u ove vode ipak malo zaletio unatoč velikoj najavi, ali svejedno su izbacili odličnu kameru koja možda i nije značajno bolja od konkurencije (Sony PWM-F3), ali su barem u igri. Barem bi tako bilo da nema jedne male tvrtke koja redovito velikima poremeti račune.
RED UDARA ISPOD POJASA
Istog dana kad se dogodilo veliko Canonovo predstavljanje, dogodilo se i jedno malo koje je prošlo gotovo nezapaženo. RED je tvrtka koja se pojavila ni iz čega, krenula sa spektakularnim najavama kamera koje su izgledale potpuno nevjerojatno i po specifikacijama i po gotovo dječjem dizajnu, ali onda su proizveliRED One koji je postao hit u vrhu filmske industrije. Sjećate se kako je Canon rekao da u budućnosti planiraju proizvesti i 4K kameru? Red je predstavio jednu isti dan kad i Canon gore spomenuti C300. RED Scarlet ima sve što ima i Canon C300, na njega čak možete stavljati i Canonove fotografske objektive iako postoji verzija i sa „profesionalnim“ PL navojem, a snima u 4K i to za dvostruko manju cijenu nego što Canon traži za C300. Koja kamera će biti prodavanija odlučiti će profesionalci kojima su ovakve stvari i namijenjene, ali za nas u širem krugu korisnika je bitno primijetiti da se definitivno ide prema većim rezolucijama i da kupnjom Full HD sposobnih uređaja dugoročno niste riješili baš ništa.
KAKO TO IZGLEDA NA NAJVIŠOJ RAZINI?
Ako trebate potvrdu da RED može pomrsiti račune najvećim tvrtkama, trebate samo pogledati kako se rade stvari na najvišoj razini. Trenutno tehnički najzahtjevniji filmski projekt je snimanje "Hobbita", a za potrebe tog filma redatelj Peter Jackson koristi RED Epic kamere. Svaki RED Epic košta oko šezdeset tisuća dolara, ali Peteru Jacksonu trebaju 24 odvojene kamere. Budući da se "Hobbit" snima u 3D pa svega treba duplo, naručio je 48 RED Epica, a vi sad računajte koliko to košta, i to bez objektiva koji su obično i skuplji od samih kamera i bez kompliciranih uređaja koji omogućuju snimanje u 3D s tako velikim kamerama.
Rezultat je to što će "Hobbit" biti sniman u 5K rezoluciji sa 48 slika u sekundi. Do sada je bilo jako puno opravdanih pritužbi na kvalitetu 3D-a u kinima, ali izgovor je bio da je to tehnologija u svom začetku. Kako stvari stoje, "Hobbit" će biti njen ultimativni test. Inače, Peter Jackson redovito radi i video blogove o snimanju Hobbita, a kako izgledaju sva ta RED Epic čuda možete pogledati tu:
IMA LI SVE TO SMISLA?
Ukratko, ima. Ono što pokušavamo postići je slika koju će ljudsko oko teško razlikovati od stvarnosti. Ljudsko oko je daleko od savršenog i ima svoje limite koje tehnologija u većini polja još uvijek nije dostigla, ali im se opasno približava. Broj slika u sekundi je najmanji problem, već i obična televizija s 24 slike u sekundi lako zavara ljudsko oko, a procjena je da mi vidimo otprilike 60 slika u sekundi. "Hobbit" se već snima u 48 i to na vrlo visokoj rezoluciji, a kamere u nižim rezolucijama mogu snimati i brže od toga. Neka savršena granica bi bilo 120 slika u sekundi u najvećoj mogućoj rezoluciji, a broj duplo veći od onih 60 je potreban samo za mogućnost lakog pravljenjaslow motion scena.
Rezolucija je već druga priča i tu je teško procijeniti gdje je granica ljudskog oka. Uobičajeno se smatra da oko ne može razabrati više od 300 točaka po inču. Broj točaka po inču je inače mjera iz svijeta ispisa i nije ništa novo da imamo još jednu mjeru koja komplicira stvari. Ako se sjećate, Apple se kod predstavljanja iPhonea 4 hvalio retina (mrežnica) ekranom, a razlog je bilo baš to što je prekoračena magična granica od 300 točaka po inču. Kako iPhone ima rezoluciju 960 x 640 piksela, za tu veličinu ekrana je i Full HD puno više od dovoljnog. Međutim, sada zamislite koliko je vaša televizija veća od ekrana na iPhoneu. Nije teško izračunati da na prosječnoj televiziji čak i kad biste gledali "Hobbita" snimljenog u 5K, još uvijek niste došli ni blizu rezolucije ljudskog oka. Dakle, rezolucija još jako mora rasti.
No, i tu su stvari daleko od jednostavnog. Prvo, tu veliku rezoluciju treba na nešto i zapisati, a kako smo nedavno pisali čak se ni Blu Ray još nije udomaćio. Velike rezolucije zauzimaju puno prostora na diskovima, a trenutno ga nemamo. Drugo, velike rezolucije znače manje piksele na samim senzorima. Manji pikseli znače manji dinamički raspon, a upravo je dinamički raspon ono u čemu senzori najviše zaostaju za ljudskim okom, puno više nego u rezoluciji. Nedavno je Sony predstavio F65, kameru iz najvišeg ranga čija je cijena veća od cijene RED Epica i s kojom su se jako hvalili kako su dostigli nove vrhunce u dinamičkom rasponu. No, ne samo da nisu dostigli dinamički raspon ljudskog oka, već je cijelo hvaljenje bilo bazirano na tome da su dostigli obične stare kamere koje snimaju na film. Najbolji digitalni fotoaparati su u dinamičkom rasponu još uvijek daleko od analognih, a ni oni nisu bili blizu ljudskog oka. Ni tu oko nije savršeno, ali tehnologija zaostaje još puno više.
Dakle, video ide prema većim rezolucijama s više slika u sekundi i većim dinamičkim rasponom pa bi sve moglo otići toliko daleko da je strka koja se stvorila oko Full HD-a samo marketinški trik i početak prave priče. Koliko daleko, i još bitnije u kojem smjeru će video otići kad se mora birati između rezolucije i dinamičkog raspona, kao i uvijek pokazat će vrijeme.