_140x140.png)

Ovisno o tome što želite raditi na novom prijenosniku, više želite obratiti pozornost na pojedine komponente, no ono čega biste se trebali pridržavati općenito prilikom odabira je da gledate dobiti što bolji procesor i radnu memoriju za novce kojima raspolažete. Te su dvije komponente ipak mozak računala. To je osnova prema kojoj se trebate ravnati. Kada je riječ o procesoru, ne biste trebali ići ispod Intel Core i5 procesora. Intel Core i3 mogao bi vam biti preslab, a za Intel Core i7 ćete ipak morati izdvojiti nešto više krznenih životinjica. Što se tiče radne memorije, DDR3 bi bio optimalan izbor, nikako nemojte uzimati DDR2, a ako naletite na prijenosnik s DDR4 radnom memorijom u vašem cjenovnom rangu, svakako kupite laptop s boljom memorijom.
Osim ključnih komponenti svakako pozornost trebate obratiti i na kvalitetu izrade. Možda ne možete vidjeti kvalitetu izrade komponenti, no možete vidjeti koliko je kvalitetno izrađeno kućište prijenosnika, što će vam dati uvid u opću kvalitetu izrade. Najbitniji dijelovi konstrukcije su stražnji panel ekrana, šarke ekrana, donja baza prijenosnika i interna šasija za komponente. Jeftinije izvedbe su od polikarbonata, a skuplje od čelika, magnezija, aluminija, titana i raznih legura metala. Najkvalitetniji su oni prijenosnici izrađeni od ugljičnih vlakana, no ujedno su i najskuplji. U svakom slučaju gledajte da prijenosnik ima što manje plastike. Pri kupnji svakako obratite pozornost i na jamstvo. Ukoliko proizvođač nudi minimalno tri godine jamstva na uređaj znači da je kvaliteta izrade na visokoj razini. Ukoliko jamstvo daje distributer na godinu, dvije, to i ne garantira neku kvalitetu.
.
Kod povoljnih laptopa obratite pažnju na kvalitetu izrade kućišta. U ovom cjenovnom rangu gotovo sva su plastična. Ipak, postoji razlika i u kvaliteti plastične izrade. Svakako je bolje tvrdo plastično kućište naspram onoga koje se pod pristiskom prsta savija. Obratite pozornost i na tipkovnicu i touchpad, jer danas već i jeftiniji prijenosnici imaju multi-touch opcije. U ovom cjenovnom rangu često ne dobijete operativni sustav predinstaliran s prijenosnikom, no imajte na umu da možete koristiti besplatne operativne sustave Linuxove inačice, primjerice Ubuntu. U ovom ćete rangu dobiti uglavnom DDR3 radnu memoriju i i3 ili i5 procesor. Lenovo ima i3 procesor, koji je malo slabiji, no dizajn i kvaliteta izrade su odlični i ima terabajt memorije. HP G4 je odličan model. za manje od 3 i pol tisuće kuna dobijete i5 procesor u solidnom kućištu. Asus u ovoj kategoriji ima nešto veću dijagonalu, i5 procesor i terabajt memorije, što je odlično za uređaj ispod tri tisuće kuna.
.
1. Notebook Lenovo IdeaPad 100 | Cijena: 2,841.05 Kn
.
2. Notebook HP 250 G4 | Cijena: 3,420.00 Kn
3. Asus X751LKB-T4140D | Cijena: 2,807.00 Kn
.
Prijenosna računala odnosno laptopi u srednjem cjenovnom rangu, do oko šest tisuća kuna, su svojevrsni best-buy. Imaju bolji dizajn, dugotrajniju bateriju, višu rezoluciju, jači procesor, bolji zvuk i dodatne značajke poput čitača otiska prsta i InstantGo opcije za brže "buđenje" laptopa iz sleep moda. Procesori ne idu ispod i5, a uglavnom ćete za ove novce uspjeti dobiti i i7 procesor. Kvaliteta izrade prijenosnih računala ove klase je na visokom nivou, iako često plastična, kvaliteta plastike je vidno bolja od plastike niže klase prijenosnika. Većina laptopa ovog cjenovnog ranga ima dijagonalu 15.6". Za veću ćete ipak morati izdvojiti nešto više novca. Odabrali smo Lenovo prijenosnik s i7 procesorom, Full HD rezolucijom i boljim zvukom, no uz njega ne dolazi operativni sustav. S Dell Inspirion prijenosnikom dobivate Linux Ubuntu operativni sustav, vrhunski dizajn i kvalitetu izrade, te 3 godine garanciju. No, za ove novce dobit ćete i5 procesor i DDR4 radnu memoriju. Dell prijenosnik s i7 procesorom ipak pripada višoj klasi. HP prijenosnik im i7 memoriju i Full HD rezoluciju, no morat ćete napraviti kompromis i uzeti DDR3 radnu memoriju. Ali neka vas utješi to da ima čitač otiska prsta, Anti-Glare zaslon i vodootpornu tipkovnicu, što itekako može olakšati život.
.
1. Lenovo 310-15 | Cijena: 5,479.00 Kn
.
2. Notebook Dell Inspiron 5567 | Cijena: 5,156.84 Kn
3. HP ProBook 450 G2 | Cijena: 5.599,00 Kn
.
Mnogi tvrde kako su za gaming bolja stolna računala od prijenosnih, no ne bismo se baš tako lako složili. Napreci u tehnologiji omogućili su izradu manjih komponenti koje se manje griju i troše manje energije, te kao takve stanu u mala kućišta prijenosnika. Iz tog je razloga sve više poklonika igranja igrica na laptopima. Osim toga prijenosnici su mobilni, što korisniku daje mogućnost igranja igrica i izvan kućnog okruženja PC-a. Istina je da su gamerske konfiguracije u pravilu skuplje, i stolna i prijenosna računala, no njihove vrhunske performanse to opravdavaju. Već i vrapci na grani znaju da je kod gaminga najvažnija grafika, pa smo na listu stavili modele koji imaju odvojenu, a ne integriranu grafiku (na matičnoj). Za prosječnu cijenu od oko 10 tisuća kuna možete dobiti Asus ROG koji ispod gamerskog dizajna skriva jak i7 procesor i 16G DDR4 radnu memoriju. Tu je i Acer Predator s nešto manje rama, no zanimljivim dodacima koji će iskustvo igranja učiniti vrhunskim. Nešto skuplja Toshiba ima veću dijagonalu, jak procesor, SSD disk i Windowse.
.
1. Notebook Asus ROG G552VW-CN287D | Cijena: 8,589.47 Kn
.
2. Notebook Acer Predator G9-591-73PJ | Cijena: 9,472.63 Kn
.
3. Toshiba Qosmio X70-B-112 | Cijena: 11,963.30 Kn
.
Ozbiljne poslovne korisnike najčešće ne zanima cijena pri kupnji laptopa odnosno prijenosnog računala. Traži se pouzdanost, dugotrajna baterija, ugodna tipkovnica, bežična povezivost, velik broj utora za proširenje, čitač memorijskih kartica i klasičan dobro odmjeren dizajn. Uređaj mora biti lak za prenošenje, te imati brojne mogućnosti povezivanja i zaštite podataka. Kod poslovnih korisnika najbolje prolazi Apple koji je i najskuplji, a uz to ne koristi uobičajene Windowse - što je mnogima na prvu prepreka. No, lako se naviknuti na MacOS jednom kad ga krenete koristiti. Ako ste ipak tvrdokorni Windows fan i Apple vam je preskup, pogledajte Dell XPS 13 ili Toshibin model koji smo izdvojili. Oba modela su kvalitetne izrade i prepoznatljivog dizajna, imaju SSD disk i s oba dobivate Windowse. Toshiba ima UHD 4K rezoluciju i veću dijagonalu, dok Dell ima više rama i infinityEdge zaslon.
.
1. APPLE MacBook Pro 15" Retina
.
2. Notebook Toshiba Satellite P50t-C-10T
.
3. DELL XPS 13
.
Više o temi laptop.
>> Kako i koliko često fizički čistiti laptop?
>> Najbolja gaming konfiguracija
Usporedi.hr za ispravan prikaz sadržaja ova stranica koristi anonimizirane kolačiće. U svakom trenutku možete kontrolirati i konfigurirati postavke kolačića u vašem Internetskom pregledniku. Više o kolačićima i Uvjetima korištenja te prikupljanja i obrade podataka o našim korisnicima, možete pročitati u Uvjetima korištenja.
Usporedi.hr je web-stranica dostupna na adresi http://www.usporedi.hr. Vlasnik stranice je tvrtka Usporedi d.o.o., Kninski trg 9, 10000 Zagreb, Hrvatska, OIB: 79092006943 www.usporedi.hr, email: admin@usporedi.hr, Poslovna banka: PBZ dd, žiro racun: 2340009-1110365335 Društvo je upisano u registar Trgovackog suda u Zagrebu. Temeljni kapital društva iznosi 20.000,00 kn i uplacen je u cijelosti. Direktor Matko Pecotic, zastupa društvo samostalno. ISSN 1849-0247 | Glavni urednik: Matko Pecotić | Online od 2007.
Kada posjetitelji napišu komentar na web-stranici mi prikupljamo podatke prikazane u formi komentara, IP adresu posjetitelja kao i string korisničkog agenta preglednika kako bismo lakše detektirali spam. Moguće je da je anonimiziran string kreiran iz vaše adrese e-pošte (koji se također zove hash) dostavljen Gravatar servisu kako bi provjerili koristite li ga. Pravila privatnosti Gravatar servisa dostupna su ovdje: https://automattic.com/privacy/. Nakon odobrenja vašeg komentara, vaša profilna slika je javno vidljiva u kontekstu vašeg komentara.
Ako prenesete sliku na web-stranicu, trebali bi izbjegavati prijenos slika koje imaju ugrađene podatke o lokaciji (EXIF GPS). Posjetitelji web-stranice mogu ih preuzeti i izdvojiti bilo koje podatke o lokaciji iz slika sa web-stranice.
Putem kontakt maila, korisnici nam se mogu direktno javiti. Poslane podatke iz kontakt forme čuvamo određeno vrijeme zbog usluga korisnicima, ali ih ne koristimo za marketinšku namjenu.
Ako napišete komentar na našoj web-stranici, možete odabrati da spremite ime, adresu e-pošte i web-stranicu u kolačiće. Ovo je kako bi vam olakšali ponovno komentiranje, da ne morate ponovno unositi te informacije. Ovi kolačići traju godinu dana. Ako imate račun i prijavite se na ovu web-stranicu, postaviti ćemo privremeni kolačić kako bi utvrdili da li vaš preglednik prihvaća kolačiće. Ovaj kolačić ne sadrži osobne podatke i briše se kada ugasite preglednik. Kada se prijavite, također ćemo postaviti nekoliko kolačića kako bi sačuvali vaše podatke o prijavi i vaše postavke zaslona. Kolačići prijave traju dva dana, i kolačići postavki zaslona traju godinu dana. Ako odaberete “Zapamti me”, vaša prijava će trajati dva tjedna. Ako se odjavite s računa, kolačići prijave biti će uklonjeni. Ako uredite ili objavite članak, dodatni kolačić biti će spremljen u vašem pregledniku. Ovaj kolačić ne sadrži osobne podatke i samo ukazuje na ID objave članka koji ste upravo uredili. Kolačić istekne nakon 1 dana.
Članci na ovoj web-stranici mogu sadržavati ugrađeni sadržaj (npr. video, slike, članke, itd.). Ugrađeni sadržaj sa drugih web-stranica ponaša se istovjetno kao da je posjetitelj posjetio tu drugu web-stranicu. Ove web-stranice možda prikupljaju podatke o vama, koriste kolačiće, imaju ugrađeno dodatno praćenje od trećih strana, i nadgledaju vašu interakciju s tim ugrađenim sadržajem, uključujući praćenje vaše interakcije s ugrađenim sadržajem ako imate račun i prijavljeni ste na web-stranici.
Za analizu prometa ova stranica koristi Google Analytics, kao i analitički softver na poslužitelju stranice. S kime dijelimo vaše podatke U ovoj sekciji trebate imenovati i navesti sve pružatelje usluga s kojima dijelite podatke web-stranice, uključujući partnere, servise temeljene u oblaku, servise za obradu plaćanja, pružatelje usluga trećih strana, i navesti koje podatke dijelite s njima i zašto. ako je moguće stavite poveznicu do njihovih pravila privatnosti. Po izvornim postavkama WordPress ne dijeli bilo koje osobne podatke s ikome. Koliko dugo čuvamo vaše podatke Ako napišete komentar, komentar i njegovi meta podaci su sačuvani zauvijek. To je zato da možemo automatski prepoznati i odobriti buduće komentare, umjesto da ih držimo na čekanju za odobrenje. Za korisnike koji se registriraju na našoj web-stranici (ako ih ima), mi također pohranjujemo osobne podatke koje navedu u njihovim korisničkim profilima, Svi korisnici mogu vidjeti, urediti, ili obrisati svoje osobne podatke u bilo koje vrijeme (osim što ne mogu promijeniti svoje korisničko ime). Administratori web-stranice također mogu vidjeti i urediti te informacije.
Ako imate račun na ovoj web-stranici, ili ste pisali komentare, možete zatražiti primanje izvozne datoteke osobnih podataka koje imamo o vama, uključujući sve podatke koje ste nam dostavili. Također možete zatražiti brisanje svih osobnih podataka koje imamo o vama. Ovo ne uključuje bilo koje podatke koje smo obavezni držati za administrativne, pravne ili sigurnosne namjene.
Komentari posjetitelja mogu se provjeriti putem automatske usluge za otkrivanje neželjene pošte.
Za više podataka nas možete kontaktirati na e-mail admin@usporedi.hr
Vaše korisničke podatke ne dijelimo trećim stranama, niti ih koristimo u marketinške ili bilo koje druge svrhe.