- Zakrivljen dizajn
- Ogroman 6 inčni zaslon
- Lijepa dorada Android OS-a
- Snažna tehnička osnovica
- Kamera snima 4K (UltraHD) video
- Kutevi gledanja su čudni, a rezolucija je samo HD
- Nema bočnih ni prednjih tipki (stražnja je nepraktična)
Ergonomija, dizajn i kvaliteta izrade
Iako bismo voljeli vidjeti potpuno savitljive mobitele, za to ćemo morati još pričekati. Za sada imamo "samo" zakrivljene mobitele. Ovo nije prvi zakrivljeni mobitel, ali je najzakrivljeniji do sada. I s tankim 8,7 mm profilom odlično leži u ruci. Sa 177 grama zapravo i nije previše težak. Dimenzije su uz 6 inčni zaslon ogromne, pa tako G Flex spada u phablete (kao i Note 3, One Max, Lumia 1520 i Xperia Z Ultra). Da, G Flex je velik i glomazan. Stane u hlače, ali je nezgodno tako hodati s njim, pa smo ga preferirali nositi u jakni.
I kako god ga nosili, teško ćete ga oštetiti jer je njegov stražnji dio otporan na ogrebotine. Pritom mislimo na sitne ogrebotine, iako će i na površinski dodir oštrih predmeta G Flex također ostati neoštećen. Osim toga, tešto ćete ga i slomiti, jer je doslovno savitljiv. Možda ne kao papir, ali dovoljno da se zaslon neće slomiti. Ako se pitate čemu vam to treba - vjerovatno vam ne treba, ali govori nešto o tome koliko su mobiteli postali izdržljivi.
Posebnost LG G Flexa su i stražnje tipke za podešavanje glasnoće i otključavanje zaslona - dakle nema bočnih tipki, već morate koristiti ove ispod kamere straga. Taj inovativan konept prvi puta je viđen na LG G2 nam nije sjeo najbolje. U praktičnom korištenju, stražnje tipke su katastrofa. Primjerice, kada želite otključati sučelje, možete lupiti dvaput po zaslonu, ali odziv kasni. Kad želite zaključati uređaj brzo, morate koristiti stražnju tipku, za što pak nemate oslonac ako uređaj držite u samo jednoj ruci.
Radije bismo vidjeli fizičku tipku za otključavanje na vrhu ili još bolje ispod zaslona. Te tri tipke ispod zaslona su virtualne tipke, i bježe dok okrećete zaslon, pa se tako događalo da u određenom trenutku nismo znali gdje je vrh a gdje dno uređaja. Upravo zbog nedostatka bočnih (ili prednje) fizičke tipke, smanjujemo ocjenu na 8 ili 9, dok uz glomaznost samog uređaja ocjena ostaje na 8, iako je uređaj vrhunski izrađen i ugodan u ruci.
.
Zaslon i tipkovnica
Možda se ne bi reklo na prvi pogled, ali rezolucija na ovom 6 inčnom OLED zaslonu nije spektakularna. Prikazuje se tek HD kvaliteta (720x1280 piksela) što znači gustoću piksela od 245 ppi. Prekriven Corning Gorilla Glass 2 staklom, zaslon u praksi daje fenomenalan prikaz, odlične bogate boje, ali se kod surfanja ili igranja igara primjeti nešto manja gustoća piksela, zbog čega i rušimo ocjenu na 9. Vani na otvorenom uz jače sunce, zaslon je ima neki čudan premaz koji svjetluca i pomalo je iritantan. Kako god, ovaj zaslon spada među bolje na direktnom suncu i vrlo je upotrebljiv.
Sama zakrivljenost zaslona nam jako odgovara i kao da je ugodnije gledati video na lagano zakrivljenom ekranu. Virtualna tipkovnica je odlično prilagođena dijagonali zaslona. Nudi prečace i brojčane tipke pri vrhu, dok su tipke dovoljno razdvojene za vrlo ugodno i brzo tipkanje.
.
Baterija
Ako ste pomislili da će radi velikog zaslona i snažne tehničke osnovice patiti baterija, baš i neće. Ima kapacitet od 3.500 mAh zbog čega nam je na testu izdržala puna dva i pol dana naprednog korištenja. To znači da će uz malo manje gledanja YouTubea i manje igranja igara, bez problema izdržati tri dana. Službeni podaci deklariraju do 720h u stanju pripravnosti, te do 15h razgovora što i nije rekordno, dok GSMarenin benchmark test baterije daje 97h trajanja u kombiniranim uvjetima (ipak nešto manje od Lumije 1520) pa stoga s oprezom dajemo ocjenu 9. Nije nam jasno kako baterija reagira na savijanje uređaja, ali svaka čast LG-u što ju je uspio ugraditi bez problema u ovo tanko kućište.
.
Operativni sustav
Sviđa nam se i kako izgleda Android OS 4.2.2 Jelly Bean s ovom LG-evom doradom, iako nedostaje najnovija KitKat 4.4 inačica. Widgeti su ovdje ljepši nego prije, postavke s gornje trake su vrlo pregledne kao i na Samsungu, dok su čak su i detaljne postavke lijepo i pregledno posložene. Multitasking je dostupan dužim držanjem home tipke, a brojeve iz imenika možete lako pronaći putem smart diala.
Surfanje na ovako velikom zaslonu je pravi užitak. Stranice se otvaraju relativno brzo, a uz laganu zaobljenost zaslona, još je nekako ugodnije gledati u ekran. Ostali dijelovi sučelja (galerija, aplikacije...) su jednako pregledni i vidi se da se LG potrudio oko dorade Android OS-a. Mnogi će cijeniti i LED indikatore propuštenih poziva, poruka i e-mailova, štoviše čak i ova stražnja tipka svijetli za propušten poziv.
.
Tehnička osnovica
LG-evi top modeli su uvijek dolazili sa snažnom tehničkom osnovicom, pa je tako i kod G Flexa ugrađen Qualcomm MSM8974 Snapdragon 800 čipset s četverojezgrenim (Quad-core) procesorom takta 2.26 GHz (Krait 400). Za grafiku se brine Adreno 330, dok su kod memorije dostupna 2 GB RAM.
Sve to rezultira sa čak 33,880 bodova na Antutu benchmark testu, na ljestvici odmah iza Galaxy Notea 3, koji jedini nudi 3 GB RAM-a. Unatoč tome sve radi iznimno fluidno, dok ćete prilikom igranja naprednijih 3D igara dobiti čak do 59 sličica u sekundi.
.
Fotoaparat
Uz snažan procesor dostupno je simultano video snimanje i okidanje fotografija, HDR, prepoznavanje lica itd. Aplikacija kamere se otvara strelovito brzo. Sučelje je pregledno, logično položeno, a okidanje fotki je trenutno. Nažalost, nema bočne tipke za okidanje fotografija.
Prednja kamera ima 2.1 megapiskela uz F2.65 otvor leće. Po danu daje dobre, uporabljive fotografije, što je za prednje kamere na mobitelima poprilično dobro. U uvjetima slabijeg svjetla fotke su ipak malo mutne i stabilizacija baš ne radi najbolje.
Stražnji fotoaparat ima 13 megapiksela (4160x3120 piksela) uz F2.4 otvor leće. Uz autofokus okidanje radi trenutno, dok LED osvjetljenje može doprijeti do 2.5 metara ispred kamere. Fotografije su stvarno visoke kvalitete, bez vidljivog šuma na detaljima, dok u uvjetima slabijeg svjetla baš i nisu toliko dobre - dosta su mutni detalji, zbog čega ukupno fotoaparatima prednje i stražnje kamere dajemo ocjenu 8.
.
Video snimanje
Video snimanje stražnjom kamerom je dostupno u ogromnoj 4K rezoluciji (četiri puta više od 1080p full HD-a), a LG taj standard naziva Ultra HD-om (2160p). Kao što možete vidjeti dolje na primjeru, video u 4K rezoluciji po danu izgleda odlično, detalji su fenomenalni. Uz to uređaj snima i Stereo zvuk. Moguće je snimati i video u Full HD 1080p rezoluciji pri 60 fps, ali nažalost nije dostupno 120fps slow motion video snimanje kao kod iPhonea 5S. Zbog nepostojanja 120fps slow motion opcije, kao i lošije kvalitete videa u uvjetima slabijeg svjetla, dajemo ocjenu 8.
.
Na primjeru dolje možete vidjeti video video snimljen po noći stražnjom kamerom u 4K rezoluciji je dobar, ali ponovno, detalji su mutni i čini se da je ograničenje u veličini senzora i otvoru leće.
.
Prednja kamera koja može snimati Full HD 1080p video pri 30fps, po danu nudi odličan video, vrlo upotrebljiv za selfije, a video primjer možete vidjeti ispod.
.
Po noći, video snimljen prednjom kamerom u 1080p rezoluciji je dosta mutan i nije previše upotrebljiv, kao što se i vidi na primjeru ispod.
.
Povezivost, memorija, multimedija
Nema proširenja memorije putem microSD kartica, a uređaj nudi 32 GB interne memorije koja je otvorena za razmjenu podataka. Uređaj se na računalo povezuje sa standardiziranim microUSB v3 konektorom, a moguće je koristiti i UTP kabel te upotrijebiti G FLex za USB host (kao vanjski HDD na koji spajate druge uređaje USB sučeljem).
Za bežično povezivanje, dostupni su svi napredni standardi, od 3G, 4G LTE-a i Bluetootha v4, sve NFC-a i Infracrveni porta za upravljanje multimedijskim uređajima.
Ugrađen je samo jedan stražnji zvučnik, iako bismo mi radije vidjeli dva prednja kao kod HTC-a One. Ovaj jedan daje solidnu, dosta glasnu reprodukciju ali bez dubljih tonova. No, hvalevrijedne su In-Ear slušalice u paketu, koje nude daljinsko upravljanje, kabel koji se ne da zapetljati i fenomenalan zvuk. Putem njih, možete slušati i Stereo FM radio s RDS-om.
.
Navigacija
Na kraju, uz A-GPS modul, ponuđena je i glasovna navigacija koja radi uz Google karte. One za našu zemlju nisu precizne kao Nokia karte, niti se mogu skinuti na uređaj, ali rade dobro i sučelje izgleda pregledno i intuitivno za korištenje kada imate uključen podatkovni promet.
.
Zaključak
Na LG G Flex se usprkos svim njegovim nedostacima, lako naviknuti. Sviđa nam se koncept zakrivljenog zaslona, pa je jedini problem zapravo bila veličina uređaja. Sa 6 inčnim zaslonom, G Flex je svarno velik. No, LG je unaprijedio mnogo stvari, posebice što se tiče iskustva korištenja Android OS-a koje je puno bliže iskustvu korištenja Samsunga ili HTC-a.
-
Naziv:LG G Flex
-
Dimenzije:160,5 x 81,6 x 8,7 mm
-
Težina:177 g
-
Dijagonala i rezolucija:6 inča, 720 x 1280 piksela
-
Gustoća piksela:245 ppi
-
Kapacitet i tip:Li-Po; 3500 mAh
-
Trajanje (pripravnost; razgovor):do 720 h; do 15 h
-
Inačica (dorada):v4.2.2 Jelly Bean
-
Čipset:Qualcomm MSM8974 Snapdragon 800
-
Procesor:četverojezgreni 2.26 GHz Krait 400
-
Radna memorija:2 GB
-
Grafički čip:Adreno 330
-
Prednja kamera:2,1 MP; 1080p@30fps
-
Ugrađena memorija:32 GB
-
GPS modul:Da
-
Ergonomija, dizajn i kvaliteta izrade8
-
Zaslon i tipkovnica9
-
Baterija9
-
Operativni sustav i jednostavnost korištenja9
-
Tehnička osnovica10
-
Fotoaparat9
-
Video snimanje8
-
Povezivost, memorija i multimedija10
-
Navigacija9
-
-
Mobitel LG D955 G Flex Titan SilverMobitel LG D955 G Flex Titan Silver. Dostupno do čak 24 rate beskamatno putem American Express i Diners kartica već od 124,96 kn mjesečno!Raspoloživo
-
2.999,00 knPogledaj ponudu